Monitorovali viac ako 20-tisíc miest v Európe. Toto sú výsledky za rok 2022.
Kvalita vody na kúpanie v obľúbených slovenských lokalitách nie je taká vysoká, ako by sme si predstavovali. Pri hodnotení 32 vodných nádrží a kúpalísk na našom území získalo známku „vynikajúca“ iba 19 z nich. Ide pritom o hodnotenie za uplynulý rok 2022.
Slovensko sa preto ocitlo takmer na konci rebríčka a spomedzi 30 európskych krajín je na tom horšie už iba Poľsko.
Európska environmentálna agentúra vykonávala monitorovanie až 21 973 miest určených na kúpanie v celej Európe. Aj keď si štáty od prijatia smernice o vode určenej na kúpanie z roku 2006 viditeľne polepšili, podľa najnovších výsledkov a meraní má Slovensko pred sebou stále dlhú cestu k najlepším.
Na vrchu rebríčka sa nachádza Cyprus, Rakúsko a Grécko, kde sú vynikajúce podmienky na kúpanie vo väčšine vodných nádrží a jazier. Nezaostáva však ani obľúbené Chorvátsko.
Horšie sú na tom napríklad Holandsko, Švédsko, Albánsko, Estónsko aj susedné Maďarsko. Ešte nižšie v rebríčku je Slovensko, pričom nám patrí druhá najhoršia priečka.
Známku „vynikajúca“ dosiahli: Zlaté piesky, Vajnorské jazero, Ivanka pri Dunaji, Šulianske jazero, Počúvadlo, Veľké Richnanské jazero, Veľké Kolpašské jazero, Liptovská Mara, Pod Bukovcom, Ružín, Teplý Vrch – Drieňok, Zemplínska šírava (všetkých 5 meraných lokalít) a lokality Poľany, Tíšava, Valkov na Veľkej Domaši.
Známku „dobrá“ získali: Slnečné jazerá v Senci, Kunovská priehrada, Vindšachtské jazero, jazero Drieňok, Vinianske jazero, Teplý Vrch – pláž Ormet a tri časti Veľkej Domaše (Holčíkovce, Dobrá pláž, Nová Kelča).
Známku „dostatočný“ dostala: Zelená voda.