Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
16. júna 2023, 18:20
Čas čítania 0:55

Prezidentka omilostila dvoch mužov odsúdených za pestovanie marihuany. Odpustila im dlhoročné tresty

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Muži boli odsúdení za zadováženie a prechovávanie marihuany na 11 a 10 rokov. Približne polovicu trestu si už odsedeli.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová udelila milosť dvom odsúdeným za zadováženie a prechovávanie marihuany vo veľkom rozsahu, informoval o tom prezidentkin hovorca Martin Strižinec.

Marihuanou tlmil chronické bolesti

V prvom prípade omilostila 63-ročného muža, ktorý trpí viacerými ťažkými nevyliečiteľnými ochoreniami. Marihuanu pestoval, aby utlmoval chronické bolesti, pričom návykovú látku ďalej nepredával a pred výkonom trestu viedol riadny život. Súd mu vymeral trest odňatia slobody na 11 rokov a prepadnutie majetku.

„Z uloženého 11-ročného trestu odňatia slobody vykonal už viac ako polovicu. Vzhľadom na jeho zdravotný stav je odkázaný na invalidný vozík a nachádza sa v nemocnici pre obvinených a odsúdených. Ďalší výkon trestu by bol v jeho prípade podľa prezidentky nehumánny,“ uviedol Strižinec.


V druhom prípade prezidentka omilostila 40-ročného muža, ktorý bol odsúdený na 10 rokov. „Pri posudzovaní žiadosti o milosť prezidentka zohľadnila najmä skutočnosť, že odsúdený s návykovou látkou neobchodoval, okrem predmetného odsúdenia nebol súdne trestaný a nespáchal ani priestupok. Pred nástupom na výkon trestu riadne pracoval a bol jediným živiteľom rodiny s 12-mesačným dieťaťom,“ uviedol Strižinec o odsúdenom, ktorý si z trestu odpykal takmer polovicu.

„Prezidentka mu zvyšok trestu odpustila pod podmienkou, že dva roky odo dňa udelenia milosti nespácha úmyselný trestný čin,“ dodal Strižinec.


Prezidentka Čaputová v súvislosti s oboma prípadmi upozorňuje, že na aktuálnej schôdzi Národnej rady je predložený vládny návrh novely Trestného zákona, ktorý by v podobných prípadoch v budúcnosti umožnil uložiť tresty s miernejšou trestnou sadzbou.

Domov
Zdieľať
Diskusia