Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Pozri si naše tipy na darčeky, ktoré by sme si kúpili aj my 🤩
TASR Tímea Krauszová
16. júla 2023 o 10:44
Čas čítania 1:37

ZDRAVOTNÉ POISTENIE: Analytici navrhujú umožniť pripoistenie za zubára či nepovinné očkovania

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Z pohľadu VZP je štandardom zdravotná starostlivosť, ktorá prináša hodnotu za peniaze a neprekračuje možnosti rozpočtu. Všetko navyše je pripoistiteľný nadštandard, tvrdí INESS.

Na Slovensku sa treba pokúsiť zaviesť zdravotné pripoistenie. Poukázal na to Inštitút ekonomických a spoločenských analýz (INESS) v novej publikácii Priestor pre zdravotné pripoistenie na Slovensku. Z legislatívneho hľadiska to je podľa neho jednoduché, no úvahy o pripoistení sú politicky nákladné.

Bezplatnosť má svoje limity

Autorka publikácie Katarína Fedorová uznáva, že nie je jednoduché takýto návrh priniesť a čeliť ľuďom, ktorí platili celý život odvody „a teraz majú strpieť, že ich predbieha dáky pripoistený“. Ľudom však treba vysvetliť, že nebudú výnimky či dvojité príspevky a že bezplatnosť má svoje limity.

INESS poukázal na to, že poistenie nadštandardnej zdravotnej starostlivosti existuje v rôznych európskych krajinách, napríklad v Rakúsku, vo Francúzsku, v Dánsku, Luxembursku alebo Holandsku. „Či už ako doplnkové k verejnému systému, alebo namiesto neho,“ podotkol s tým, že dané štáty si udržali sociálny zmier. 

Inštitút upozornil na to, že v zdravotníctve sú potreby nekonečné a zdroje obmedzené. Verejné zdravotné poistenie (VZP) by podľa neho malo pokrývať iba klinicky prínosné technológie, ktoré si možno dovoliť zaplatiť. „Z pohľadu VZP je štandardom zdravotná starostlivosť, ktorá prináša hodnotu za peniaze a neprekračuje možnosti rozpočtu. Všetko navyše je ,pripoistiteľný‘ nadštandard,“ ozrejmil.

Anketa:
Keby bola taká možnosť, zaplatil/-a by si si za zdravotné pripoistenie?
Áno, je to dobrý spôsob, ako priniesť do zdravotníctva viac peňazí.
Nie, už platím odvody, to musí stačiť.
Ešte neviem.
Áno, je to dobrý spôsob, ako priniesť do zdravotníctva viac peňazí.
48 %
Nie, už platím odvody, to musí stačiť.
38 %
Ešte neviem.
14 %

Čo by mohlo pokryť pripoistenie

Predmetom pripoistenia na Slovensku by mohli byť napríklad telemedicína, nepovinné očkovanie, neindikované genetické testy, krvné vyšetrenia či alternatívna medicína. Pripoistiť by sa mohlo aj viac času na vyšetrenie, vyššia frekvencia preventívnych prehliadok či ich rozšírenie na ďalšie špecializácie, napríklad kardioprevencia, onkoprevencia, športové lekárstvo.

„V rámci stomatológie sa dá pripoistiť použitie nadštandardných materiálov a výkony, ktoré nie sú hradené z VZP, napríklad dentálne implantáty, pečatenie zubov, dentálna hygiena,“ doplnil INESS. V rámci telemedicíny by zas prichádzali do úvahy konzultácie s lekármi v SR aj v zahraničí, ale aj balíčky cielenej komunikácie s klientami v určitej situácii (napríklad tehotné ženy, rodičia malých detí) alebo s určitým záujmom (napríklad zdravý životný štýl).

Súčasťou pripoistenia by podľa neho mohlo byť aj nadštandardné ubytovanie, strava pri hospitalizácii a možnosť výberu zdravotníckeho pracovníka, ako aj skorší termín u lekára. Rovnako nekategorizované a nadlimitné technológie. „Pacienti, u ktorých svietia red flags poukazujúce na závažné, napr. onkologické ochorenie, budú k špecialistovi odosielaní urgentne, bez ohľadu na to, či sú alebo nie sú individuálne poistení,“ píše sa ďalej v tlačovej správe.

Inštitút odporučil tiež opätovne zaviesť regulačné platby za návštevu ambulancie, ktoré znižujú nadspotrebu zdravotnej starostlivosti. Rovnako je podľa neho potrebné od platieb za zdravotnú starostlivosť oslobodzovať iba ľudí s nízkym príjmom. „Invalidita, ťažké zdravotné postihnutie ani konkrétna choroba nie sú vhodné kritérium,“ dodal.

Domov
Zdieľať
Diskusia