Krymsko-konžská hemoragická horúčka sa bežne vyskytuje v Afrike či na Blízkom východe, v krajinách EÚ sa vyskytuje zriedkavo.
V Španielsku v uplynulých týždňoch zaznamenali viacero prípadov krymsko-konžskej hemoragickej horúčky (CCHF). Ide o nebezpečný vírus, ktorý prenášajú najmä kliešte, informuje portál TN.cz s odvolaním sa na správu portálu Daily Star.
Ochorenie sa prenáša aj pri kontakte s infikovanou krvou či tkanivami zvierat ako ovce, kravy či kozy po ich usmrtení. Epidemiológovia sa obávajú, že by mohlo dôjsť k postupnému rozšíreniu vírusu do ďalších krajín.
Ako príznaky vírusu odborníci uvádzajú zvýšenú teplotu, bolesť svalov, krku, hlavy, chrbta, ale aj pálenie očí a citlivosť na svetlo. Ochorenie môže sprevádzať aj vznik modrín na tele či krvácanie z nosa.
Ochoreniu podľahne až 40 percent nakazených
Situáciu komplikuje skutočnosť, že proti vírusu momentálne neexistuje žiadna vakcína. Alarmujúci je aj fakt, že po nakazení do dvoch týždňov dochádza k úmrtiu v 10 až 40 % prípadov.
Vírus prenášajú kliešte z rodu Hyalomma, ktoré sa na našom kontinente zvyčajne nevyskytujú. Do Európy sa však dostávajú spoločne s migrujúcimi vtákmi z exotických krajín.
V minulosti sa ochorenie vyskytlo už v Turecku, Bulharsku a v Spojenom kráľovstve. Riziko nakazenia pre turistov je však podľa zdravotníkov malé a nemalo by predstavovať veľkú hrozbu.