Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
4. septembra 2023, 8:08
Čas čítania 1:20

Toto sú všetky veľké zmeny v novom školskom roku. Žiakov čakajú novinky, týkajú sa aj ospravedlneniek

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Nový školský rok prinesie napríklad nový spôsob ospravedlňovania či kurikulárnu reformu na vybraných školách.

Zhruba 720-tisíc žiakov sa v pondelok vracia do školských lavíc v školskom roku 2023/2024. Počas tohto roka budú zavedené rôzne zmeny, informovali z odboru komunikácie a marketingu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR.

Rezort školstva avizuje, že nový školský rok prinesie napríklad postupné zavádzanie systému podporných opatrení, nový spôsob ospravedlňovania neprítomnosti detí či nové materiálno-spotrebné normy a receptúry pre diétne stravovanie. Na vybraných základných školách tiež odštartuje kurikulárna reforma.

„Od septembra sa začína od prvého ročníka postupne zavádzať nový Štátny vzdelávací program (ŠVP) na 39 základných školách. Zavádzanie nového ŠVP znamená aj využívanie nových metód a foriem výučby pre nový obsah vzdelávania a vytváranie podpornej a motivujúcej klímy školy, ktorá sa môže týkať všetkých ročníkov,“ uviedli z rezortu.

Rozdelenie vzdelávania v základnej škole na prvom a druhom stupni ostáva nezmenené, rovnako aj deväť ročníkov.

Vzniká ďalších 16 nových Regionálnych centier podpory učiteľov (RCPU). Primárnym cieľom je pomôcť učiteľom s prechodom na novú formu vzdelávania po zavedení kurikulárnej reformy.

28. mája 2024, 13:30 Čas čítania 4:15 Učiteľskou osobnosťou Slovenska sa stala mladá učiteľka Michaela Babejová. Porotu očarila svojím výnimočným prístupom k žiakom Učiteľskou osobnosťou Slovenska sa stala mladá učiteľka Michaela Babejová. Porotu očarila svojím výnimočným prístupom k žiakom

Od septembra sa začne postupne zavádzať aj systém podporných opatrení, ktorého cieľom je zvýšiť kvalitu procesu inklúzie, znížiť riziko možnej segregácie či prevencia na podporu fyzického zdravia, duševného zdravia a prevencia výskytu rizikového správania.

Nový spôsob ospravedlňovania, ale aj diétne receptúry

Platiť začnú aj nové pravidlá ospravedlňovania neprítomnosti detí a žiakov na výchove a vzdelávaní. Po novom, ak ide o žiaka v základnej škole alebo v strednej škole, lehota sa predĺžila na päť po sebe nasledujúcich vyučovacích dní.

Ak ide o dieťa v materskej škole, ktoré plní povinné predprimárne vzdelávanie, táto lehota je po novom sedem po sebe nasledujúcich vyučovacích dní. Pri deťoch v materskej škole, ktoré neplnia povinné predprimárne vzdelávanie, školský zákon neustanovuje po novom žiadnu lehotu.

V rámci oblasti školského stravovania ministerstvo vydalo nové materiálno-spotrebné normy a receptúry pre diétne stravovanie a týmto poskytuje priestor v školských jedálňach aj pre stravovanie detí a žiakov so zdravotnými obmedzeniami.

Pre školské jedálne zo zákona nevyplýva v tomto smere povinnosť, avšak ministerstvo sa snaží školám poskytovať potrebnú pomoc a tému potreby zavádzania možnosti diétneho stravovania propagovať.

Do školských lavíc sa v akademickom roku 2023/2024 vráti viac ako 720-tisíc žiakov. Čakajú ich viaceré zmeny.
Do školských lavíc sa v akademickom roku 2023/2024 vráti viac ako 720-tisíc žiakov. Čakajú ich viaceré zmeny. Zdroj: TASR/Pavel Neubauer
Domov
Zdieľať
Diskusia