Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Refresher News Slovensko
Otvoriť v aplikácii RNews
Stiahnuť
X
TASR
11. septembra 2023, 14:08
Čas čítania 1:00

Rusko začína byť zúfalé, chce obnoviť výrobu sovietskych tankov. Nevyrábali ich od roku 1991, no teraz nemajú veľa možností

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Časopis Forbes uviedol, že závod UVZ so sídlom v sibírskom meste Omsk naposledy vyrobil korbu tohto typu tanku v roku 1991.

Rusko zvažuje obnovenie výroby tankov typu T-80, ktoré boli vyvinuté ešte za čias Sovietskeho zväzu. V pondelok o tom informovala agentúra DPA s odvolaním sa na ruskú armádnu televíziu Zvezda.

Ruská spoločnosť vyrábajúca tanky Uralvagonzavod (UVZ) bola podľa slov svojho šéfa Alexandra Potapova poverená obnovením produkcie tankov T-80. „Takáto je naša úloha, respektíve stanovila nám ju armáda,“ uviedol Potapov v rozhovore pre propagandistickú stanicu Zvezda, ktorú prevádzkuje ruské ministerstvo obrany.

Z rozhovoru nebolo bezprostredne jasné, aký konkrétny model tanku T-80 sa bude vyrábať. Produkcia T-80 začala v Sovietskom zväze v roku 1976.

Časopis Forbes uviedol, že závod UVZ so sídlom v sibírskom meste Omsk naposledy vyrobil korbu tohto typu tanku v roku 1991. Podnik stále môže mať technické prostriedky na produkciu tohto bojového vozidla, ale problém by mohli predstavovať dodávatelia desaťtisícov súčiastok potrebných na jeho výrobu.

Pokus o obnovu výroby mohli zapríčiniť vysoké straty v bojoch

Podľa agentúry DPA sa celkovo vyrobilo približne 10 000 tankov T-80, ktoré boli v 90. rokoch nahradené novším modelom T-90. Ruská armáda v súčasnosti využíva aj zmodernizované modely T-80BVM prvýkrát predstavené v roku 2017.

2. februára 2024, 12:30 Čas čítania 4:49 Mlieko za 0,41 € či maslo za 0,68 €. Nakúpili sme v poľskej Biedronke, oplatí sa viac ako u nás? Mlieko za 0,41 € či maslo za 0,68 €. Nakúpili sme v poľskej Biedronke, oplatí sa viac ako u nás?

O spomínanom zámere na obnovenie produkcie T-80 zatiaľ nie sú známe žiadne podrobnosti. Uralvagonzavod podľa Potapova v súčasnosti rokuje s ruským ministerstvom priemyslu o vytvorení nových výrobných kapacít.

Tanky typu T-80 sa podľa Zvezdy osvedčili počas tzv. špeciálnej vojenskej operácie, čo je pojem, ktorým Moskva oficiálne označuje prebiehajúcu masívnu vojenskú agresiu voči susednej Ukrajine.

Rusko podľa investigatívnej skupiny Oryx stratilo za vyše 18 mesiacov od začiatku invázie na Ukrajine už vyše 2 000 tankov.

Tank T-80U.
Tank T-80U. Zdroj: Wiki Commons/Ministry of Defence of the Russian Federation
Domov
Zdieľať
Diskusia