Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
22. septembra 2023, 16:15
Čas čítania 0:52

Slováci si obľúbili zálohovanie fliaš a plechoviek, v automatoch otočili milióny eur. Prichádzajú ďalšie novinky

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Slováci otáčajú milióny fliaš mesačne. ♻️

V tomto roku sa zatiaľ vyzbieralo takmer 800 miliónov zálohovaných obalov. Celkovo sa od spustenia zálohovania vrátilo viac ako 1,6 miliardy fliaš a plechoviek. Miera návratnosti za prvý polrok 2023 dosiahla úroveň 88 percent. Od spustenia zálohovania je miera návratnosti 78 percent. O analýze informovala marketingová manažérka Správcu zálohového systému Monika Farka.


„Naši zamestnanci sa aktívne podieľajú na analýze triedeného odpadu, ktorá nám svojimi výsledkami prispeje k pohľadu, koľko nápojových obalov ešte stále končí v triedenom zbere. Analýza triedeného zberu nám umožní lepšie porozumieť tomu, ako sa zálohované nápojové obaly dostávajú do odpadového prúdu a ako môžeme tento stav zlepšiť,“ priblížila Farka.


Každá organizácia zodpovednosti výrobcov (OZV) by mala v rámci plnenia svojich povinností priebežne sledovať kvalitu triedenia v partnerských samosprávach. OZV Natur-Pack preto uskutočňuje ďalšiu sériu analýz triedeného zberu spoločne so zberovou spoločnosťou Odvoz a likvidácia odpadu.


Analýza triedeného odpadu tentoraz prebiehala v Bratislave a bola zameraná na získanie dát, ktoré pomôžu zlepšiť proces triedenia odpadov nielen v hlavnom meste. Zároveň ukazuje kvalitu triedeného zberu a pomáha zlepšiť zálohový systém.

22. mája 2024, 18:00 Čas čítania 2:39 Spoznáš slovenských hokejistov bez výstroja? Títo hráči nám vybojovali postup do štvrťfinále MS Spoznáš slovenských hokejistov bez výstroja? Títo hráči nám vybojovali postup do štvrťfinále MS

„Výsledky analýz poskytujú mimoriadne dôležité informácie, ktoré sú základom na priebežné zlepšovanie a optimalizáciu systému triedeného zberu. Veríme, že táto spolupráca prepájajúca triedený zber a zálohovanie nápojových obalov svojím dielom prispeje k trvalej udržateľnosti a ochrane životného prostredia, a to nielen v hlavnom meste,“ povedal Marek Brinzík z Natur-Packu.

Zálohovanie
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák
Domov
Zdieľať
Diskusia