Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Barbora Fábryová
2. októbra 2023, 15:22
Čas čítania 0:54

AKTUÁLNE: Zuzana Čaputová oficiálne poverila Roberta Fica zostavením vlády. Dala mu dôležitú podmienku

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Prezidentka odovzdala poverenie víťazovi volieb Robertovi Ficovi.

Prezidentka Zuzana Čaputová odovzdala víťazovi parlamentných volieb Robertovi Ficovi, šéfovi strany Smer, poverenie na zostavenie vlády. Od prezidentky dostal na zostavenie vlády 14 dní.

Poverenie na zostavenie vlády pre predsedu Smeru-SD Roberta Fica bude tak, ako bolo zvykom dosiaľ, časovo ohraničené. Informovala o tom v pondelok prezidentka Zuzana Čaputová s tým, že v pondelok sa okrem Fica stretne aj s predsedom hnutia Progresívne Slovensko Michalom Šimečkom a v utorok (3. 10.) s predsedom strany Hlas-SD Petrom Pellegrinim. V nasledujúcich dňoch budú pokračovať stretnutia s ďalšími lídrami.

Všetko ukážu najbližšie dni

„Ústavnou tradíciou na Slovensku je poveriť zostavením novej vlády predsedu strany, ktorá získala vo voľbách najvyšší počet hlasov voličov. Úlohou hlavy štátu je rešpektovať výsledok demokratických volieb a zároveň zabezpečovať riadny chod ústavných orgánov,“ uviedla prezidentka s tým, že preto poverí zostavením vlády predsedu Smeru-SD Roberta Fica.


Najbližšie dni podľa jej slov ukážu, ktoré strany budú schopné nájsť väčšinu v parlamente na podporu svojej koalície. „Vláda, ktorá z volieb vzíde, vždy reprezentuje isté názorové spektrum. Vôľa ostatných bude zastúpená opozičnými stranami. Preto sa zložením vlády poslanie ostatných strán, samozrejme, nekončí, naopak, začne sa dôležitá úloha kontroly vlády a ďalších inštitúcií,“ podotkla.


Hlava štátu zdôraznila, že voľby boli demokratické a zákonné, poďakovala sa voličom a ocenila vysokú účasť. Apelovala aj na vzájomný rešpekt medzi občanmi. Verí, že výsledok volieb nezmení hodnotové nastavenie ani spoločné úsilie o spravodlivú a demokratickú spoločnosť.

Na snímke vpravo prezidentka SR Zuzana Čaputová a vľavo predseda strany SMER-SD Robert Fico počas prijatia v Prezidentskom paláci 2. októbra 2023 v Bratislave.
Na snímke vpravo prezidentka SR Zuzana Čaputová a vľavo predseda strany SMER-SD Robert Fico počas prijatia v Prezidentskom paláci 2. októbra 2023 v Bratislave. Zdroj: TASR/Jaroslav Novák
Domov
Zdieľať
Diskusia