Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Tímea Krauszová
16. októbra 2023 o 12:13
Čas čítania 2:47

Stále nás evakuujú, ale my nemáme kam ujsť: Dve mladé ženy na Instagrame ukazujú, ako prežívajú útoky v pásme Gazy

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Novinárov už do pásma Gazy od víkendu nepúšťajú. Ich úlohu do istej miery preberajú odvážlivci, ktorí natáčajú a zverejňujú aktuálne informácie – aj za sprievodu bômb.

Mladí ľudia na sociálnych sieťach ukazujú, ako to momentálne vyzerá v pásme Gazy, kde čelia bombovým útokom Izraela. Dve dvadsiatničky na Instagrame zverejňujú – podľa svojich možností – aktuálne správy o tom, ako vyzerajú zbombardované ulice, kde sa môžu ľudia skrývať a čo momentálne potrebujú. Ak sa im podarí pripojiť na internet, prijímajú aj rozhovory do médií a hovoria o tom, že sa v meste niet kam schovať.

Mladá novinárka hovorí o genocíde: mesto Gaza už možno nebude existovať

Na instagramovom profile palestínskej novinárky Plestie Al Aqad je ostrý kontrast medzi fotkami, ktoré pridala do októbra a po začiatku útokov na Palenstínu. Plestia začala dokumentovať aktuálnu situáciu v Gaze. Vo videách a fotkách zachytáva zničené ulice, pozostatky obetí, zverejňuje aj fotografie nezvestných detí či zábery ľudí, ktorých práve evakuujú.

 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Plestia Alaqad | بلستيا العقاد (@byplestia)

Na pozadí takmer všetkých jej videí počuť prebiehajúce bombardovanie. „Viete si predstaviť, že som tu strávila celý život a teraz ani nespoznávam ulice? Všetko je zničené,“ pýta sa.

13. februára 2025 o 14:45 Čas čítania 7:41 Pampi je najznámejší psík na Slovensku: Väčšinu spoluprác odmietame, jej manažovanie je fulltime job, hovorí Maťo (Rozhovor) Pampi je najznámejší psík na Slovensku: Väčšinu spoluprác odmietame, jej manažovanie je fulltime job, hovorí Maťo (Rozhovor)

 Z jej videí vyplýva, že bombardovanie prebieha na bytovkách, školách či v blízkosti nemocníc. Ak funguje varovný systém, obyvatelia Gazy dostanú pár minút na evakuáciu, no nie je jasné, kam sa majú pobrať. V pásme nie sú bezpečné domy či miesta, ktoré by jednoznačne boli mimo dosahu bômb.

Plestia už účinkovala vo viacerých reláciách a poskytla aj niekoľko rozhovorov, no situácia v Gaze jej neumožňuje rýchlejšie reportovanie. Internet v meste pravidelne vypadáva, rovnako aj elektrická sieť či dokonca voda.

Podľa jej posledných príspevkov našla aký-taký úkryt v nemocnici, kde elektrina a internet občas naskočia, no už tri dni nič nepridala na Instagram. V komentároch sa objavujú obavy o jej život, jeden komentár však potvrdzuje, že žije a len nemá možnosť odpovedať sledujúcim na otázky a správy.

Čo sa stalo v Gaze?
Teroristi z Hamasu spustili útok na Izrael 7. októbra, keď jeho smerom vypustili tisíce rakiet a stovky jeho bojovníkov prelomili obranu na hraniciach. Na útok Izrael zareagoval protiútokom s cieľom zlikvidovať vedenie Hamasu. Podľa správy agentúry DPA však dôležitá časť vedenia Hamasu nežije v pásme Gazy, ale v zahraničí. V Katare žije napríklad politický vodca hnutia Ismáíl Haníja.

Situácia v Gaze však za viac ako týždeň eskalovala a miestne obyvateľstvo hovorí o humanitárnej kríze. Zásoby pohonných hmôt pre elektrické generátory v nemocniciach v pásme Gazy pravdepodobne vydržia už len 24 hodín, varoval Úrad OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí. Vypnutie generátorov by ohrozilo tisícky pacientov.

Izrael, ktorý kontroluje takmer všetky hraničné priechody s pásmom Gazy, vyhlásil pred týždňom jej „úplné obliehanie“ a pre 2,4 milióna obyvateľov tohto palestínskeho územia prerušil dodávky potravín, vody, paliva a elektriny. Humanitárna pomoc zo zahraničia určená pre palestínskych civilistov je tiež už niekoľko dní zablokovaná v egyptskom guvernoráte Severný Sinaj, kým sa nedosiahne dohoda o jej bezpečnom doručení do pásma Gazy.

Sleduj túto tému na Refresher News a neujdú ti aktuálne informácie o tejto vojne.

Už strácam nádej, chcú nás vymazať

„Zobudila som sa na zvuk bombardovania a na stres z výzvy, aby sa väčšina z nás presunula na juh Gazy,“ vraví v dnes tri dni starom videu Nour AlSaqa. Viac ako milión ľudí mali evakuovať, pričom ide o jedno z najhustejšie obývaných miest na svete. „Doslova nemáme kam ísť... čo bude, to bude.“

28. januára 2025 o 10:00 Čas čítania 3:56 Glossy hair sa stali virálnym trendom na TikToku. Týchto 5 tipov ti pomôže dosiahnuť hebké a lesklé vlasy Glossy hair sa stali virálnym trendom na TikToku. Týchto 5 tipov ti pomôže dosiahnuť hebké a lesklé vlasy

Podľa jej posledných videí už stráca nádej, pretože má pocit, že nič na svete nie je spravodlivé. „Buď nás chcú vymazať z existencie, alebo nás chcú vytlačiť z pásma Gazy, zatiaľ čo sa vy všetci pozeráte,“ hovorí so slzami v očiach. S rodinou utiekla na juh a vraví, že v Gaze prebiehajú etnické čistky.  

 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Sara Al Saqqa (@sara__alsaqqa)

Aj Nour vo svojich videách potvrdzuje, že ide o rozsiahlu humanitárnu krízu. Podľa jej videí nemajú elektrinu ani stabilný internet, problém je aj s nedostatkom vody, jedla či lekárskych potrieb. Jednotky intenzívnej starostlivosti sú plné, lieky v nemocniciach dochádzajú a aj v blízkom okolí nemocníc padajú bomby.

Podľa jej slov ostali po pár dňoch útokov už len dve ulice Gazy, všetky ostatné sú zbombardované a sama už svoje mesto nespoznáva. Ľudí neustále evakuujú, no nemajú veľmi kam ujsť, často sa skrývajú napríklad v nemocniciach. Vo videorozhovore, ktorý poskytla New York Times, na pozadí zaznievajú bomby. Že ešte žije, považuje za čisté šťastie.

Ani Nour už dva dni nepridala fotku či video, v čase písania článku má aktuálny príbeh, v ktorom len stručne dáva vedieť, že žije. 

Domov
Zdieľať
Diskusia