Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
17. októbra 2023, 16:30
Čas čítania 1:07

Na juhozápadnom Slovensku vyrastie veterný park. Investujú doň 56 miliónov eur, výstavba začne v roku 2026

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Predpokladaný začiatok prevádzky parku je v roku 2027.

Spoločnosť Slovenský plynárenský priemysel pripravuje výstavbu veterného parku v katastri Galanty a Gáňa, ktorý ráta s výstavbou piatich veterných turbín s celkovým inštalovaným výkonom do 33 megawattov. Odhadovaný investičný náklad je približne 56 miliónov eur, uvádza sa v projekte predloženom na posudzovanie vplyvov na životné prostredie.

Park má byť pripojený do elektrizačnej sústavy SR, pričom začiatok jeho výstavby je určený na rok 2026. Súčasťou veterného parku budú aj spevnené prístupové a obslužné komunikácie v celkovej dĺžke 3,6 km.

„Optimálne riešenie predpokladá pripojenie do distribučnej siete Západoslovenská distribučná na napäťovej úrovni 110 kilovoltov prostredníctvom miestnej rozvodne, ktorá by bola vybudovaná na pozemkoch v záujmovom území, cez ktoré prechádza aj 110 kV vedenie Kajal-Sereď,“ priblížil SPP v návrhu.

SR si vytýčila záväzok dosiahnuť do roku 2050 uhlíkovú neutralitu a podporiť využívanie obnoviteľných zdrojov energie. Zdroje na báze vetra majú v stratégii na dosiahnutie tohto cieľa významné miesto a v Integrovanom národnom energetickom a klimatickom pláne sa počíta s nárastom ich kapacity do úrovne 750 MW v roku 2030. „SPP ako 100 % štátom vlastnená spoločnosť je zaviazaná aktívne prispieť k plneniu stanovených cieľov,“ poznamenal SPP.

Začiatok výstavby naplánovali na rok 2026

V Galantskom okrese v obciach Dolné a Horné Saliby chce veterné parky postaviť aj spoločnosť VE Telek. Náklady na výstavbu veterného parku Telek v Dolných Salibách s dvomi veternými elektrárňami odhaduje investor na 18 miliónov eur. Začiatok výstavby je naplánovaný na prvý štvrťrok 2026, ukončená by mala byť v treťom štvrťroku 2026.

7. apríla 2024, 6:22 Čas čítania 10:56 PREZIDENTSKÉ VOĽBY 2024: Pellegrini útočil v prvej debate na Matoviča aj Korčoka. Hlas možno v budúcnosti pohltí Smer, dodal PREZIDENTSKÉ VOĽBY 2024: Pellegrini útočil v prvej debate na Matoviča aj Korčoka. Hlas možno v budúcnosti pohltí Smer, dodal

Výstavba veterného parku Sziget vo Veľkých Salibách by sa mala začať v 1. štvrťroku 2026 a ukončená by mala byť v 3. štvrťroku 2026. Orientačné investičné náklady sú vyčíslené na 65 miliónov eur. Vyrobená energia má byť dodávaná do elektrizačnej sústavy SR.

veterná elektráreň
Zdroj: TASR/Daniel Veselský
Domov
Zdieľať
Diskusia