Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
23. októbra 2023, 19:25
Čas čítania 1:09

Rusko oznámilo, že vakcína Sputnik V už proti koronavírusu nefunguje. Proti krakenu najskôr musia vyvinúť novú verziu

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Vakcína Sputnik V už nechráni pred covidom.

Ruská vakcína Sputnik V už nechráni pred nákazou koronavírusom v dôsledku objavenia sa nového subvariantu koronavírusu s názvom XBB 1.5, nazývaného aj kraken.

V rozhovore pre spravodajský web Gazeta.ru to podľa stanice Rádio Sloboda (RFE/RL) uviedol Alexander Gincburg, riaditeľ Gamalejovho výskumného inštitútu pre epidemiológiu a mikrobiológiu, v ktorom bola vakcína Sputnik V vyvinutá.

Podľa Gincburga jeho inštitút patriaci pod ruské ministerstvo zdravotníctva teraz vykonáva klinické skúšky vakcíny Sputnik V, prispôsobenej pre kraken.

Účinnosť vakcíny Sputnik, ktorá bola vyvinutá v roku 2020, podľa Gincburga s každým novým kmeňom vírusu klesala, pričom tento pokles bolo badať od polovice roku 2022.
Ruský vedec poznamenal, že pandémia vyvolaná chorobou COVID-19 stále trvá, preto bolo potrebné aktualizovať antigénne zloženie vakcíny.

Zároveň pripustil, že do marca budúceho roka, keď sa upravená vakcína dostane do obehu, už takisto nemusí byť aktuálna, keďže sa pravdepodobne objavia nové varianty koronavírusu.
Gamalejovo centrum oznámilo vyvinutie vakcíny proti koronavírusu v lete roku 2020. Bola to jedna z prvých vakcín na svete, ktorá bola použitá v boji proti pandémii. V Rusku ním boli zaočkované desiatky miliónov ľudí.

Vakcínu WHO nikdy neuznalo

Vakcína Sputnik V bola dodávaná do mnohých krajín sveta, ale certifikáciu Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) nikdy nezískala.

Od leta badať po celom svete nárast výskytu nakazených a chorých na covid. Vzhľadom na to, že smrtnosť na túto chorobu je teraz výrazne nižšia ako na začiatku pandémie, takmer všetky krajiny sveta zrušili väčšinu obmedzení, doplnila stanica RFE/RL.

5. mája 2024, 12:00 Čas čítania 4:14 Oktagon 57 plný hviezd a veľkolepých bitiek: šokujúce zvraty aj pekelné bitky Oktagon 57 plný hviezd a veľkolepých bitiek: šokujúce zvraty aj pekelné bitky

V mnohých ruských regiónoch vrátane Moskvy však stále platia zákazy organizovať hromadné podujatia. Podľa RFE/RL však ide o zákaz pouličných akcií, na ktorých konaní úrady nemajú záujem.

Kým WHO začiatkom októbra vyzvala na očkovanie proti covidu v obave pred jeho rozšírením, ruská imunologička Natalia Kalininová vyslovila predpoklad, že túto jeseň bude epidemiologická situácia v Rusku pokojná.

sputnik
Zdroj: TASR/Milan Kapusta
Domov
Zdieľať
Diskusia