Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
1. novembra 2023, 14:55
Čas čítania 1:11

Holuby šíria málo známu chorobu, o ktorej Slováci veľa nevedia. Tieto zdravotné ťažkosti ti môže narobiť

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Rizikový je aj kontakt s vtáčím trusom, preto medzi rizikové skupiny patria aj deti. Pri čistení balkónov odporúčajú odborníci používať ochranné pomôcky.

Medzi najčastejšie ochorenia prenášané holubmi patrí ornitóza. U ľudí sa však vyskytuje veľmi zriedka. Uviedol to odbor surveillance infekčných ochorení Úradu verejného zdravotníctva. V rámci prevencie apeluje na dodržiavanie základných hygienických opatrení po kontakte s holubím trusom.

Nákaza sa šíri prevažne vzduchom a prachom, priblížila Veronika Košťálová z odboru surveillance infekčných ochorení ÚVZ. „Človek sa môže infikovať vdýchnutím vzduchu kontaminovaného výlučkami infikovaných vtákov, zriedka zanesením baktérie do tela pri poranení infikovaným vtákom alebo pri manipulácii s chorými a uhynutými vtákmi.“

Nákaza hrozí najmä ľuďom, ktorí s vtákmi pracujú

Ornitóza má väčšinou mierny priebeh, ale vyskytli sa aj prípady so závažným, až s fatálnym priebehom. „Medzi najčastejšie príznaky ochorenia patria horúčka, zimnica, bolesť hlavy, bolesť svalov, zápaly horných a dolných dýchacích ciest. Ochorenie má inkubačnú dobu päť až 14 dní,“ doplnil odbor.

Rizikovou skupinou sú majitelia vtákov, zamestnanci obchodov s vtáctvom, ľudia pracujúci s hydinou a veterinári. Zraniteľnejšie sú tiež malé deti pohybujúce sa v blízkosti plôch pokrytých vtáčím trusom, tehotné ženy a osoby s nedostatočnou reakciou imunitného systému, u ktorých môže mať ochorenie závažnejší charakter. „Zdravotné riziko je aj u alergikov, keď vdychovaním vzduchu s obsahom alergénov či roztočov môže dôjsť k podráždeniu kože, slizníc a očí,“ doplnili odborníci.

7. apríla 2024, 6:22 Čas čítania 10:56 PREZIDENTSKÉ VOĽBY 2024: Pellegrini útočil v prvej debate na Matoviča aj Korčoka. Hlas možno v budúcnosti pohltí Smer, dodal PREZIDENTSKÉ VOĽBY 2024: Pellegrini útočil v prvej debate na Matoviča aj Korčoka. Hlas možno v budúcnosti pohltí Smer, dodal

„Základom prevencie nákazy je dodržanie základných hygienických opatrení, ako je dôkladné umytie rúk, prípadne iných znečistených častí tela, ktoré s holubím trusom prišli do kontaktu. Ak sú prítomné príznaky podráždenia, svrbenia, červenania alebo neskôr príznaky ornitózy, je vhodná konzultácia s lekárom,“ odporúča Košťálová. 

Pri čistení balkónov znečistených od trusu holubov odborníci v rámci prevencie odporúčajú používať osobné ochranné pomôcky a dodržiavať dôkladnú hygienu rúk. V prípade väčšieho znečistenia by si ľudia mali dať trus odstrániť špecializovanej firme, ktorá pri práci používa profesionálne vybavenie. Odporúča sa tiež nainštalovať bariérovú ochranu na fasádu budovy, ktorá zabráni holubom sadať na budovy.

Domov
Zdieľať
Diskusia