Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Samuel Valent TASR
24. novembra 2023, 20:05
Čas čítania 1:11

Slovensku pristane na účte 662 miliónov od EÚ za plán obnovy. Ďalšia platba bude takmer miliarda

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Európska komisia (EK) vyhodnotila pozitívne ďalšie splnené opatrenia z plánu obnovy.

Európska komisia vyhodnotila pozitívne ďalšie splnené opatrenia z plánu obnovy. Slovensko je tak bližšie k vyplateniu tretej žiadosti o platbu, ktorú si podalo v septembri tohto roka vo výške 815 miliónov eur. Po odpočítaní predfinancovania Slovensko v rámci tejto žiadosti dostane 662 miliónov eur, o čom v piatok informoval Úrad vlády SR.

„Dnes je významný deň pre Slovensko. Hodnotenie EK potvrdzuje, že realizácia plánu obnovy ide správnym smerom. Teraz je dôležité pokračovať a do konca roka si podať štvrtú žiadosť o platbu a zároveň naštartovať investície do regiónov,“ uviedol vicepremiér pre eurofondy a plán obnovy Peter Kmec (Hlas-SD).

ÚV SR informoval, že súčasťou posudzovania jednotlivých žiadostí o platby je aj kontrola toho, či žiadny z predtým splnených míľnikov nebol zmenený. EK teraz postúpi žiadosť hospodárskemu a finančnému výboru a pri hodnotení zohľadní aj jeho stanovisko. Ak bude posúdenie kladné, povolí sa vyplatenie finančného príspevku.

„Predošlé platby Slovensko dostalo v plnej výške, sme tak medzi prvými šiestimi krajinami, ktoré sú takto ďaleko v celom procese a už si podali tri žiadosti o platbu. Po obdržaní tretej žiadosti budeme mať doma spolu vyše dve miliardy eur za splnené opatrenia,“ dodal ÚV SR.

Tretia žiadosť sa skladá z 27 míľnikov a cieľov

Tretia žiadosť o platbu sa skladá z 27 míľnikov a cieľov. Týkajú sa najmä zelených opatrení, či už ochrany prírody, obnovy rodinných domov, podpory obnoviteľných zdrojov energie, ako aj oblasti vzdelávania. Významný počet míľnikov sa týka aj témy inovácií a výziev na podporu vedy a výskumu a digitalizácie.

6. februára 2024, 17:00 Čas čítania 3:30 Na Slovensko prichádza česká investičná platforma. Investovať do nehnuteľností môžeš už od 20 € Na Slovensko prichádza česká investičná platforma. Investovať do nehnuteľností môžeš už od 20 €

Úspešným plnením míľnikov a cieľov má Slovensko šancu podať si spolu deväť žiadostí o platbu z plánu obnovy. „Nasleduje štvrtá žiadosť o platbu vo výške 924 miliónov eur, ktorú si plánujeme podať do konca tohto roka. Celková alokácia plánu obnovy je po jeho aktualizácii 6,4 miliardy eur,“ uzavrel ÚV SR.

Európska únika, Šucha, Kmec
Zdroj: TASR/Pavel Neubauer
Domov
Zdieľať
Diskusia