Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Samuel Valent TASR
30. novembra 2023, 10:30
Čas čítania 1:40

Košice sú pred finančným kolapsom. Dramatickú situáciu výrazne pocítia občania, varoval primátor

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Podľa niektorých poslancov je problém s nedostatkom financií potrebné riešiť na úrovni štátu.

Mesto Košice bude mať ku koncu roka problémy s platobnou schopnosťou. V rámci zhodnotenia aktuálneho finančného stavu mesta to povedal jeho hlavný kontrolór Pavol Gallo.

Ak nebudú prijímané opatrenia a orgány mesta sa nezhodnú na ďalších krokoch, Košice sa podľa neho dostanú do veľmi zlej finančnej situácie. Podľa primátora Jaroslava Polačeka je mesto pred kolapsom.

Mestské zastupiteľstvo minulý i tento týždeň na mimoriadnom rokovaní odmietlo návrh vedenia mesta na zvýšenie poplatkov za komunálny odpad a školy a škôlky, miestnych daní či dane z ubytovania.

Ak nedôjde k zvýšeniu uvedených sadzieb, mesto bude mať podľa Galla problémy zostaviť rozpočet na budúci rok a okamžite bude musieť začať prijímať opatrenia na zabezpečenie nevyhnutného chodu samosprávy. Zároveň môže mať problémy so splácaním úverov. Pripomenul však, že MsZ bude rokovať opäť v decembri. Niektorí z poslancov už potvrdili, že predložia kompromisný návrh zvýšenia poplatku za odpad.

„Každé jedno euro, ktoré dokážeme posunúť do roku 2024, nám o niekoľko dní oddiali nútenú správu,“ povedal primátor Košíc Jaroslav Polaček poslancom pred stredajším hlasovaním o zvýšení miestnych daní. Pripomenul, že ozdravný režim a zavedenie nútenej správy upravuje zákon. „Mesto je pred týmto kolapsom, ak nenájdeme okamžité riešenie,“ uviedol Polaček. Tvrdí, že interne už spustili ozdravný režim, pričom za uplynulé tri mesiace rôznymi opatreniami ušetrili okolo 3,5 milióna eur.

Nedostatok financií občania pocítia od decembra, tvrdí primátor

Hlavný kontrolór potvrdil, že vedenie mesta už muselo prijímať úsporné opatrenia. „Podielové dane, ktoré mestu prichádzajú, sú nižšie, ako boli rozpočtované. Tohtoročné príjmy z miestnych daní a poplatkov sú tiež nižšie. Na druhej strane niektoré výdavky nám stúpli,“ vysvetlil s tým, že vplyv má aj inflácia. Nedostatok financií bežní občania podľa primátora pocítia od decembra. Podľa neho sú tým, že MsZ zvyšovanie poplatkov a daní opäť odmietlo, ohrozené eurofondy, zamestnanci magistrátu či zimná údržba.

10. februára 2024, 17:00 Čas čítania 0:59 GALÉRIA: Kontrafakt ovládol najväčšiu bratislavskú arénu veľkolepou šou, pred takmer 10-tisíc ľuďmi zazneli najväčšie hity GALÉRIA: Kontrafakt ovládol najväčšiu bratislavskú arénu veľkolepou šou, pred takmer 10-tisíc ľuďmi zazneli najväčšie hity

Pripomenul tiež, že ak by aj poslanci schválili zvýšenie sadzieb v navrhovanom rozsahu, stále by mestu chýbalo niekoľko miliónov eur, aby mohli byť poskytované služby v takom rozsahu, na aký sú obyvatelia zvyknutí.

„Tak či tak by sme museli pristúpiť k niektorým opatreniam,“ doplnil Polaček. Zopakoval, že mesto má vážne finančné problémy hlavne pre viaceré legislatívne opatrenia bývalej vlády. Magistrát už viackrát upozornil, že mu v rozpočte na budúci rok chýba viac ako 42 miliónov.

Podľa niektorých poslancov je problém s nedostatkom financií potrebné riešiť na úrovni štátu. Iní zas tvrdia, že situácia nie je až taká zlá, no zvyšovaniu daní sa nebránia, ak nebude radikálne. Hovoria tiež o racionalizácii a efektívnom riadení. Ďalší uznávajú, že existujú riziká obmedzenia služieb, ale obyvateľov podľa nich netreba zastrašovať.

Domov
Zdieľať
Diskusia