Dražejú suroviny na výrobu sladkostí aj samotný výrobný proces.
Mikulášsky balíček po zohľadnení všetkých faktorov a s vyváženým obsahom sladkostí a ovocia bude stáť približne o päť eur viac ako vlani. Uviedol to v analýze Tomáš Boháček, analytik 365.bank.
Spresnil, že najdôležitejšou ingredienciou pri výrobe väčšiny sladkostí je čokoláda. Jej cena závisí najmä od vývoja na trhu kakaa, ktorého cena v tomto roku „rástla ako z vody“. Zvýšenie cien sa nevyhlo ani Slovensku, keď 100 gramov horkej čokolády zdraželo medziročne o takmer štvrtinu na 1,47 eura.
Suroviny na výrobu sladkostí sú spolu s výrobným procesom drahšie
Napriek rastúcej cene však podľa neho celosvetový dopyt po čokoláde naďalej rastie. Priemerná spotreba na obyvateľa v Európe je päť kilogramov za rok a očakáva sa, že do roku 2027 stúpne na šesť kilogramov. Mikuláš si tak priamo za čokoládu bude musieť priplatiť.
„Aby sa však z horkej čokolády stala sladkosť, je väčšinou nevyhnutné pridať do jej výroby aj ďalšie suroviny, často vrátane cukru. Aj v tomto prípade si však Mikuláš priplatí, keďže medziročne sa cena tejto rafinovanej bielej pochutiny zvýšila o bezmála 11 %,“ priblížil.
Sladkosti sú však často aj v rôznej spracovanej podobe – ako napríklad keksíky, ktoré sa nezaobídu bez čerstvých vajec či mlieka, ktorých cena voči minulému roku vzrástla v priemere o 25 %, resp. o 8 %. Do výroby však vstupujú aj múka alebo maslo, ktorých ceny podľa analytika poklesli približne o desatinu, čo však nedokáže vykryť rast ostatných výrobných vstupov.
„Keď sme pri výrobe, na ňu sú potrebné energie ako elektrina alebo plyn a tie pre priemysel ako neregulovanú spotrebnú skupinu medziročne výrazne vzrástli. Cena elektriny pre spracovateľov potravín sa pohybovala po väčšinu roka na úrovni zhruba 115 eur za megawatthodinu, a keďže približne tretinu z nákladov na výrobu pochutín tvoria energie, ani táto zložka Mikulášovi tento rok v cenách sladkostí nebude hrať do karát,“ upozornil.
Nielen sladkosti sú drahšie
Doplnil, že súčasťou mikulášskeho balíčka nemusia byť len pochutiny, ale aj zdravšie maškrty, kde je cukor nahradený prírodnou fruktózou a najmä vitamínmi a vlákninou, ktoré obľúbeným sladkostiam často chýbajú. Mikuláš by pri výbere ovocia mohol siahnuť po jablkách, mandarínkach, pomarančoch, banánoch, kivi alebo orieškoch.
Dodal, že za kilogram sladkých jabĺk by Mikuláš v tomto roku zaplatil v priemere o 8 centov viac a pomaranče by sa mu predražili o viac ako 30 centov. Ak by chcel Mikuláš ušetriť, vyvarovať by sa mal aj exotike, ako je mango, ktorého cena medziročne stúpla o viac ako 16 %.
Cena niektorých orieškov ako arašidy sa medziročne zvýšila o desatinu. Naopak, banány by mohli byť vhodnou voľbou, keďže ich cena klesla, rovnako tak cena mandarínok, na ktorých by Mikuláš mohol ušetriť aj 2 %.