Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Refresher News Slovensko
Otvoriť v aplikácii RNews
Stiahnuť
X
TASR
5. decembra 2023, 17:37
Čas čítania 1:42

Za Mikuláša si tento rok priplatíš. Zdražovanie sa netýka len ovocia či sladkostí

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Dražejú suroviny na výrobu sladkostí aj samotný výrobný proces.

Mikulášsky balíček po zohľadnení všetkých faktorov a s vyváženým obsahom sladkostí a ovocia bude stáť približne o päť eur viac ako vlani. Uviedol to v analýze Tomáš Boháček, analytik 365.bank.


Spresnil, že najdôležitejšou ingredienciou pri výrobe väčšiny sladkostí je čokoláda. Jej cena závisí najmä od vývoja na trhu kakaa, ktorého cena v tomto roku „rástla ako z vody“. Zvýšenie cien sa nevyhlo ani Slovensku, keď 100 gramov horkej čokolády zdraželo medziročne o takmer štvrtinu na 1,47 eura.

Suroviny na výrobu sladkostí sú spolu s výrobným procesom drahšie

Napriek rastúcej cene však podľa neho celosvetový dopyt po čokoláde naďalej rastie. Priemerná spotreba na obyvateľa v Európe je päť kilogramov za rok a očakáva sa, že do roku 2027 stúpne na šesť kilogramov. Mikuláš si tak priamo za čokoládu bude musieť priplatiť.


„Aby sa však z horkej čokolády stala sladkosť, je väčšinou nevyhnutné pridať do jej výroby aj ďalšie suroviny, často vrátane cukru. Aj v tomto prípade si však Mikuláš priplatí, keďže medziročne sa cena tejto rafinovanej bielej pochutiny zvýšila o bezmála 11 %,“ priblížil.


Sladkosti sú však často aj v rôznej spracovanej podobe – ako napríklad keksíky, ktoré sa nezaobídu bez čerstvých vajec či mlieka, ktorých cena voči minulému roku vzrástla v priemere o 25 %, resp. o 8 %. Do výroby však vstupujú aj múka alebo maslo, ktorých ceny podľa analytika poklesli približne o desatinu, čo však nedokáže vykryť rast ostatných výrobných vstupov.


„Keď sme pri výrobe, na ňu sú potrebné energie ako elektrina alebo plyn a tie pre priemysel ako neregulovanú spotrebnú skupinu medziročne výrazne vzrástli. Cena elektriny pre spracovateľov potravín sa pohybovala po väčšinu roka na úrovni zhruba 115 eur za megawatthodinu, a keďže približne tretinu z nákladov na výrobu pochutín tvoria energie, ani táto zložka Mikulášovi tento rok v cenách sladkostí nebude hrať do karát,“ upozornil.

Nielen sladkosti sú drahšie 

Doplnil, že súčasťou mikulášskeho balíčka nemusia byť len pochutiny, ale aj zdravšie maškrty, kde je cukor nahradený prírodnou fruktózou a najmä vitamínmi a vlákninou, ktoré obľúbeným sladkostiam často chýbajú. Mikuláš by pri výbere ovocia mohol siahnuť po jablkách, mandarínkach, pomarančoch, banánoch, kivi alebo orieškoch.

1. marca 2024, 9:30 Čas čítania 3:47 Bývalý erotický salón v Bratislave pretvorili na moderné bistro. Chystajú unikátny koncept pod holým nebom Bývalý erotický salón v Bratislave pretvorili na moderné bistro. Chystajú unikátny koncept pod holým nebom

Dodal, že za kilogram sladkých jabĺk by Mikuláš v tomto roku zaplatil v priemere o 8 centov viac a pomaranče by sa mu predražili o viac ako 30 centov. Ak by chcel Mikuláš ušetriť, vyvarovať by sa mal aj exotike, ako je mango, ktorého cena medziročne stúpla o viac ako 16 %.

Cena niektorých orieškov ako arašidy sa medziročne zvýšila o desatinu. Naopak, banány by mohli byť vhodnou voľbou, keďže ich cena klesla, rovnako tak cena mandarínok, na ktorých by Mikuláš mohol ušetriť aj 2 %.

Ilustračná fotografia.
Ilustračná fotografia. Zdroj: TASR/Dano Veselský
Domov
Zdieľať
Diskusia