Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR Radka Klučárová
10. decembra 2023, 16:14
Čas čítania 1:15

EÚ schválila nové jednotné vodičské preukazy. Budú fungovať úplne inak ako doteraz

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Členské krajiny EÚ schválili návrhy Európskej komisie, ktoré sú súčasťou legislatívneho balíka o bezpečnosti cestnej premávky. Ide o pozmenené smernice pre režim vodičských preukazov a cezhraničnú výmenu informácií o dopravných priestupkoch.

Európska únia schválila nové digitálne vodičské preukazy. Zatiaľ nie sú známe všetky detaily a nejaký čas potrvá, kým sa dostanú do praxe. Už teraz je však jasné, že zmenia viaceré zaužívané zvyky, upozorňuje portál topspeed.sk. 

Členské krajiny EÚ schválili návrhy Európskej komisie, ktoré sú súčasťou legislatívneho balíka o bezpečnosti cestnej premávky. Ide o pozmenené smernice pre režim vodičských preukazov a cezhraničnú výmenu informácií o dopravných priestupkoch súvisiacich s bezpečnosťou cestnej premávky. Oba právne akty významovo zasahujú do kompetencií ministerstiev dopravy a vnútra.


Minister vnútra SR Šutaj Eštok spresnil, že to vníma ako dohodu na technických normách, ktoré v budúcnosti dávajú priestor na to, aby sa znížila nehodovosť na európskych cestách a aby sa v rámci projektu európskej digitálnej peňaženky otvoril priestor aj na zavedenie digitálneho vodičského preukazu.


„Sú to snahy, ktoré budú v prospech občanov EÚ. Samozrejme, teraz sme niekde uprostred tohto procesu a všetky tie legislatívne akty ešte čakajú na schvaľovací proces,“ opísal situáciu.

Nová legislatíva bude výzvou pre krajiny

Európska komisia aj v tomto kontexte vyzvala členské štáty EÚ, aby boli technicky pripravené na zvládnutie novej legislatívy. Na otázku, či slovenská vláda sa v oblasti digitalizácie technicky pripravuje na túto oblasť, Šutaj Eštok pripomenul, že Slovensko sa už niekoľko rokov snaží doriešiť digitalizáciu občianskych preukazov.


Zároveň vyjadril nádej, že sa novej vláde tento proces úspešne podarí dotiahnuť do konca a to podľa jeho slov platí aj pre budúce digitálne vodičské preukazy.


„Urobím všetko pre to z pozície ministra vnútra, ale poprosím aj ostatných kolegov, napríklad ministra pre informatizáciu Richarda Rašiho (Hlas-SD), aby sme boli schopní v oblasti digitalizácie urobiť skokové posuny smerom k tomu, aby sme z technickej stránky boli dobre pripravení,“ odkázal Šutaj Eštok.

2. februára 2024, 12:30 Čas čítania 4:49 Mlieko za 0,41 € či maslo za 0,68 €. Nakúpili sme v poľskej Biedronke, oplatí sa viac ako u nás? Mlieko za 0,41 € či maslo za 0,68 €. Nakúpili sme v poľskej Biedronke, oplatí sa viac ako u nás?

Je možné, že nové vodičské preukazy budú mať šoféri po novom iba v mobiloch. Nová verzia by mala platiť po celej Únii a zjednodušiť by mala kontrolu vodičov, vymáhanie pokút aj jeho blokáciu v prípade vážneho priestupku.

Vodičský preukaz
Zdroj: Youtube/Bundesministerium für Finanzen
Domov
Zdieľať
Diskusia