Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
8. januára 2024, 20:07
Čas čítania 1:35

Masový vrah Breivik nie je spokojný s podmienkami za mrežami. Tvrdí, že porušujú jeho ľudské práva

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Anders Behring Breivik zabil 22. júla 2011 v meste Oslo 77 ľudí.

Masový vrah Anders Behring Breivik, ktorý v roku 2011 zabil 77 ľudí, sa v pondelok postavil pred súd v rámci pojednávania v spojitosti so žalobou, ktorú podal na Nórsko za podmienky v samoväzbe.


Breivik (44) prišiel na pojednávanie vo väznici Ringerike v tmavom obleku s vyholenou hlavou. Pri príchode sa na rozdiel od predošlých pojednávaní vyvaroval provokatívnych gest.


Pravicový extrémista je väznený oddelene od ostatných väzňov v rôznych prísne strážených zariadeniach už viac ako 11 rokov. Tvrdí, že predĺženie jeho izolácie je porušením článku 3 Európskeho dohovoru o ľudských právach, ktorý zakazuje „neľudské a ponižujúce“ zaobchádzanie.


Breivikov právnik Oystein Storrvik v dokumentoch k žalobe uviedol, že „dlhé obdobie izolácie a absencia zmysluplnej interakcie spôsobili Breivikovi (psychické) utrpenie vrátane skutočnosti, že má teraz samovražedné sklony“. „Je odkázaný na antidepresívum Prozac, aby dokázal prežiť vo väzení,“ dodal.


Podľa právnika jediný osobný kontakt, ktorý Breivik má, sú stretnutia s ďalšími dvoma väzňami, ktorých vidí na jednu hodinu každé dva týždne pod prísnym dohľadom, i jeho stretnutia s väzenským personálom.

Odvolal sa na Európsky dohovor

Breivik s odvolaním sa na ďalší článok Európskeho dohovoru o ľudských právach, ktorý zaručuje právo na korešpondenciu, požiadal aj o zmiernenie obmedzení týkajúcich sa písania listov s ľuďmi mimo väzenia. Tento pravicový extrémista už podal na nórsku vládu niekoľko žalôb, v ktorých sa sťažoval na porušovanie svojich práv a podmienky výkonu trestu, pripomína AFP.


Pri útokoch z 22. júla 2011 Breivik najprv nastražil bombu vo vládnej štvrti v hlavnom meste Oslo. Táto explózia pripravila o život osem ľudí. Zhruba o dve hodiny neskôr spustil streľbu na účastníkov letného tábora organizovaného mládežníckou organizáciou vládnucej Strany práce na ostrove Utöya, kde zastrelil 69 osôb.


Ako motív svojich činov uviedol odpor proti multikulturalizmu a podpore prisťahovalectva zo strany nórskej vlády. Breivika v roku 2012 odsúdili na 21 rokov väzenia. V Nórsku je to maximálny možný trest, ktorý však môže byť neobmedzene predlžovaný v prípade, že by odsúdený stále predstavoval hrozbu pre spoločnosť.

Žiadosť o prepustenie súd zamietol

O podmienečné prepustenie mohol Breivik požiadať po prvý raz až po desiatich rokoch. Súd však vlani vo februári jeho prvú takúto žiadosť zamietol s argumentom, že by po prepustení mohol stále predstavovať potenciálnu hrozbu.


Breivik má vo väzení prístup k niekoľkým miestnostiam na dvoch poschodiach vrátane kuchyne, obývačky s hernou konzolou a miestnosti na cvičenie, napísala nórska tlačová agentúra NTB. Vedenie väznice tiež vyhovelo jeho žiadosti o zvieratko tým, že mu poskytli tri andulky.

Anders Behring Breivik.
Anders Behring Breivik. Zdroj: TASR/AP
Domov
Zdieľať
Diskusia