Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
10. januára 2024, 10:17
Čas čítania 1:13

Výskumníkom sa podaril prevratný objav v liečbe akné. Novinka by mohla nahradiť antibiotiká, ktoré majú vážne vedľajšie účinky

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Vedci upravili baktériu Cutibacterium acnes tak, aby vylučovala látku, ktorá pomáha v boji proti akné.

Medzinárodný tím vedcov úspešne geneticky upravil kožnú baktériu tak, aby vylučovala látku vhodnú na liečbu príznakov akné, uvádza nová štúdia.


Na liečbu najťažších foriem akné sa používajú antibiotiká zabíjajúce baktérie žijúce vo vlasových folikuloch alebo izotretinoín, liečivo príbuzné vitamínu A, ktoré patrí do skupiny liekov nazývaných retinoidy. Izotretinoín obmedzuje tvorbu kožného mazu tým, že ničí mazové žľazy (sebocyty).

Vedľajšie účinky

Tieto spôsoby liečby však môžu spôsobiť vážne vedľajšie účinky. Antibiotická liečba môže plošným zabíjaním baktérií narušiť rovnováhu kožného mikrobiómu alebo spôsobiť citlivosť na svetlo. Izotretinoín zase môže spôsobiť vrodené defekty u detí alebo extrémne šupinatenie kože.


„Vyvinuli sme topickú (lokálnu) terapiu s cieleným prístupom a využili sme pri tom prirodzene dostupné prostriedky. (Geneticky) sme upravili baktériu žijúcu v koži a prinútili sme ju vylučovať to, čo naša koža potrebuje. V tomto prípade sme sa zamerali na liečbu akné, no túto platformu možno rozšíriť aj na rôzne iné indikácie,“ uvádza hlavná autorka štúdie Nastassia Knödlsederová z Universitat Pompeu Fabra (UPF) v Barcelone.

Vedci upravili baktériu

Výsledky štúdie uvádzajú, že tímu vedcov sa úspešne podarilo geneticky upraviť baktériu Cutibacterium acnes (C. acnes) tak, aby vylučovala proteín NGAL, ktorý pôsobí ako mediátor izotretinoínu. Baktéria sa prirodzene nachádza hlboko vo folikuloch, prakticky na mieste vylučovania mazu, preto bola pre vedcov atraktívnym cieľom na úpravu.


„Vyvinuli sme technologickú platformu, ktorá otvára dvere úprave ľubovoľnej baktérie na liečbu viacerých ochorení. Teraz sa sústreďujeme na používanie C. acnes na liečbu akné, no dokážeme vytvoriť genetické obvody na vytvorenie inteligentných mikróbov schopných ovplyvňovať kožu alebo upravovať imunitu,“ uvádza Marc Güell z UPF, ktorý viedol výskumný tím na genetickú úpravu baktérie.


Vedci teraz využijú túto istú stratégiu v rámci programu SkinDev, ktorý financuje Európska únia. Baktériu C. acnes upravia tak, aby liečila atopickú dermatitídu, známu aj ako atopický ekzém. Toto neinfekčné chronické kožné zápalové ochorenie sa prejavuje suchou, svrbiacou a šupinatou pokožkou a postihuje najmä malé deti.

Ilustračná fotografia.
Ilustračná fotografia. Zdroj: Pixabay/AlexanderGrey
Domov
Zdieľať
Diskusia