Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
11. januára 2024, 14:52
Čas čítania 1:11

Tejto skupine chce Sociálna poisťovňa predĺžiť uplatnenie odvodovej úľavy. Zamestnávatelia si žiadosť môžu podať do konca júna

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Odpustené odvody by mohol mať väčší okruh potravinárov, a to do 30. júna.

Obdobie uplatňovania si tzv. odvodovej úľavy pre potravinárov sa môže predĺžiť do 30. júna 2024. Okruh zamestnávateľov v poľnohospodárskom a potravinárskom sektore, ktorí si môžu túto daňovú úľavu uplatniť, sa tiež môže rozšíriť. Vyplýva to z návrhu novely zákona o sociálnom poistení, ktorý v stredu schválila vláda. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR požiadalo v návrhu o prerokovanie v skrátenom legislatívnom konaní.

Okruh zamestnávateľov v poľnohospodárskom a potravinárskom sektore by sa mohol rozšíriť o oblasti vinohradníctva, zeleninárstva, ovocinárstva či o chov hospodárskych zvierat s rastlinnou výrobou. Na rozšírený okruh zamestnávateľov v poľnohospodárskom a potravinárskom sektore by sa daňová úľava mala uplatňovať od 1. februára.

Zamestnávatelia v poľnohospodárskom a potravinárskom priemysle mali od 1. augusta minulého roka do 31. januára 2024 odpustené odvody najviac v sume 700 eur za každého zamestnanca. Po schválení novely by sa však predĺžil tento termín do 31. januára. Išlo by o sumu najviac 750 eur mesačne za každého zamestnanca, čiže vo výške minimálnej mzdy platnej v roku 2024.

10. februára 2024, 17:00 Čas čítania 0:59 GALÉRIA: Kontrafakt ovládol najväčšiu bratislavskú arénu veľkolepou šou, pred takmer 10-tisíc ľuďmi zazneli najväčšie hity GALÉRIA: Kontrafakt ovládol najväčšiu bratislavskú arénu veľkolepou šou, pred takmer 10-tisíc ľuďmi zazneli najväčšie hity

„Približne 60 % celkových nákladov v sektore ovocinárstva je vynakladaných práve na mzdy pre zamestnancov. V zeleninárstve predstavujú náklady na mzdy približne 20 % a vo vinohradníctve je to okolo 30 %,“ uviedol rezort práce v dôvodovej správe.

Vláda chce zvýšiť konkurencieschopnosť a sebestačnosť

Podporením uvedených sektorov sa má zvýšiť ich konkurencieschopnosť a miera sebestačnosti, ktorá napríklad v rámci produkcie ovocia mierneho pásma klesla na Slovensku v roku 2022 na úroveň 30,5 %. Má sa tiež udržať akvakultúra, produkcia ovocia, zeleniny, viniča, ktoré sú už v súčasnosti podľa rezortu práce na nízkej úrovni.

Problematika odpustenia odvodov po schválení novely zákona podliehala v auguste minulého roka ešte schvaľovaciemu procesu Európskej komisie. V septembri minulého roka následne EK schválila schému štátnej pomoci vo výške 70 miliónov eur. Od rozhodnutia EK závisel postup, akým Sociálna poisťovňa bola povinná implementovať legislatívnu úpravu.

Sociálna poisťovňa
Zdroj: Sociálna poisťovňa
Domov
Zdieľať
Diskusia