Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
14. januára 2024, 9:58
Čas čítania 0:56

Ministerstvo avizuje veľké zmeny vo vyplácaní dôchodkov. Penzisti si na peniaze zo sporenia počkajú o rok dlhšie

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Výplatná fáza v starobnom dôchodkom sporení sa môže posunúť na rok 2026.

Začiatok zmien vo výplatnej fáze v druhom dôchodkovom pilieri by sa mohol posunúť na rok 2026. Vyplýva to z návrhu novely zákona o sociálnom poistení, ktorý v stredu 10. januára schválila vláda. Návrh pochádza z dielne Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Začiatok novej výplatnej fázy v starobnom dôchodkovom sporení mal byť od roku 2025. „V roku 2023 sa však v pléne Národnej rady Slovenskej republiky nepodarilo presadiť potrebné vecné a legislatívno-technické zmeny, ktoré sú nevyhnutné na dosiahnutie vykonateľnosti týchto ustanovení,“ argumentoval rezort práce v dôvodovej správe. 

Nie je isté, akú časť aktuálnej hodnoty použijú na vyplatenie dôchodku

Je podľa neho potrebné spresniť, aká časť aktuálnej hodnoty osobného dôchodkového účtu sporiteľa má byť po dovŕšení dôchodkového veku použitá na vyplatenie starobného, respektíve predčasného starobného dôchodku zo starobného dôchodkového sporenia.

Môže to byť celá hodnota úspor alebo jej polovica. Korekcie majú umožniť rezortu práce vydať aj tri vykonávacie predpisy, na základe ktorých majú Sociálna poisťovňa a dôchodkové správcovské spoločnosti realizovať nové postupy v praxi.

10. februára 2024, 17:00 Čas čítania 0:59 GALÉRIA: Kontrafakt ovládol najväčšiu bratislavskú arénu veľkolepou šou, pred takmer 10-tisíc ľuďmi zazneli najväčšie hity GALÉRIA: Kontrafakt ovládol najväčšiu bratislavskú arénu veľkolepou šou, pred takmer 10-tisíc ľuďmi zazneli najväčšie hity

„V roku 2023 sa však v pléne Národnej rady Slovenskej republiky nepodarilo presadiť potrebné vecné a legislatívno-technické zmeny, ktoré sú nevyhnutné na dosiahnutie vykonateľnosti týchto ustanovení,“ dodalo MPSVR SR.

Posunúť do roku 2026 sa má aj účinnosť právnej úpravy, ktorou sa má predĺžiť účasť časti sporiteľov na starobnom dôchodkovom sporení, a teda aj platenie a odvádzanie povinných príspevkov na starobné dôchodkové sporenie. Má tak nastať až do času poberania starobného dôchodku formou doživotného dôchodku.

Domov
Zdieľať
Diskusia