Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Samuel Valent
19. januára 2024 o 19:30
Čas čítania 0:44

Na Slovensku sa rozšírila vtáčia chrípka. V obci na západe krajiny našli 70 mŕtvych labutí

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Uhynuté labute vytiahli zo štrkoviska Oširíd pri Sekuliach.

Na Slovensku sa začína šíriť vtáčia chrípka. Na štrkovisku Oširíd v obci Sekule v okrese Senica našli sedemdesiat bezvládnych tiel labutí, oznámila Správa Chránenej krajinnej oblasti Záhorie na svojom Facebooku. Na tento konkrétny prípad upozornili tvnoviny.sk.

„Na štrkovisku Oširíd pri Sekuliach máme bohužiaľ potvrdenú vtáčiu chrípku. Vo štvrtok tu príslušníci Hasičského a záchranného zboru za asistencie zamestnancov ŠOP SR a veterinárnej správy vytiahli zo štrkoviska 70 uhynutých jedincov labute veľkej,“ oznámili na sociálnej sieti. Vysvetlili, že ich uhynutie nebolo spôsobené nedostatkom jedla, pretože v okolí štrkoviska majú dostatok možností na obživu.

K situácii sa na svojom Facebooku vyjadril aj minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Richar Takáč, ktorý prosí chovateľov o dodržiavanie opatrení. Obrátil sa aj na hlavného veterinára prof. Bíreša, ktorý tvrdí, že aktuálne majú potvrdený výskyt vtáčej chrípky pri voľne žijúcom vtáctve, predovšetkým pri kačiciach a labutiach. „Je preto dôležité chrániť domácu hydinu pred priamym a nepriamym kontaktom s voľne žijúcim vtáctvom,“ zdôraznil. 

19. novembra 2024 o 15:50 Čas čítania 1:59 Odborník o aktuálnom dianí na Ukrajine: Vojna je bližšie ako kedykoľvek predtým. Veľa priestoru pre optimizmus tu nie je Odborník o aktuálnom dianí na Ukrajine: Vojna je bližšie ako kedykoľvek predtým. Veľa priestoru pre optimizmus tu nie je

Situáciu však podľa jeho slov majú zatiaľ pod kontrolou. „Nateraz nie je dôvod na paniku,“ uviedol Bíreš. Susedné krajiny to však zvládajú podstatne horšie. V Maďarsku či Poľsku musia utrácať desaťtisíce kusov domácej hydiny.

Domov
Zdieľať
Diskusia