Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
26. januára 2024, 10:22
Čas čítania 1:17

NOVÁ ŠTÚDIA: V protestantských cirkvách v Nemecku zneužili takmer 10-tisíc detí. Číslo však môže byť oveľa vyššie

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

V protestantských cirkvách v Nemecku boli sexuálne zneužité tisícky detí.

Štúdia zverejnená vo štvrtok o sexuálnom zneužívaní detí v rámci Evanjelickej cirkvi v Nemecku (EKD) odhaduje, že obeťami takýchto činov sa mohlo stať až 9 355 detí. Podľa jej autorov však skutočný počet obetí mohol byť aj oveľa vyšší. Predstavitelia cirkvi po zverejnení nezávislej štúdie priznali, že neurobili dosť pre ochranu detí.

Správa, ktorú si EKD objednala v roku 2020 u nezávislých odborníkov pod záštitou Hanoverskej univerzity, predstavuje prvú komplexnú štúdiu o pohlavnom zneužívaní detí a mladých ľudí v rámci protestantských cirkví v Nemecku od konca druhej svetovej vojny. Jej zistenia zároveň predstavujú obrovský nárast oproti 900 doteraz známym prípadom.

Autori štúdie k odhadom dospeli po preskúmaní približne 2 225 evidovaných prípadov a identifikovali 1 259 potenciálnych páchateľov, ktorí sa týchto skutkov dopúšťali od roku 1946. Išlo nielen o duchovných, ale aj rôznych zamestnancov cirkvi na plný a čiastočný úväzok a súčasne o dobrovoľníkov.

Vzhľadom na obmedzené množstvo dokumentov, ktoré poskytli regionálne cirkvi, je podľa spoluautora rozsiahlej štúdie pravdepodobné, že zistený počet predstavuje len „vrchol ľadovca“. Celkový odhadovaný počet páchateľov sexuálneho zneužívania by sa podľa štúdie mohol blížiť k číslu 3 500.

9. februára 2024, 17:00 Čas čítania 2:56 Ako povedala Mojsejová, nedajte sa oj**ať. Dymová clona v parlamente síce znevažuje týrané ženy, ale pointa je inde (Komentár) Ako povedala Mojsejová, nedajte sa oj**ať. Dymová clona v parlamente síce znevažuje týrané ženy, ale pointa je inde (Komentár)

EKD združuje vyše 19 miliónov protestantov, čo z nej robí druhú najväčšiu náboženskú organizáciu v Nemecku po katolíckej cirkvi. Ide o federáciu zastrešujúcu viaceré protestantské denominácie vrátane luteránov a kalvínov.

Biskupka je zisteniami šokovaná

Luteránska biskupka Kirsten Fehrsová z Hamburgu, súčasná predsedníčka rady EKD, v súvislosti so zisteniami štúdie uviedla, že je veľmi šokovaná a podľa svojich slov jediné, čo môže urobiť, je úprimne sa ospravedlniť obetiam za „masívne zlyhanie“ pri zaisťovaní ochrany detí.

„Neochránili sme ich v čase spáchania zločinu a nesprávali sme sa k nim s rešpektom ani vtedy, keď mali odvahu prehovoriť,“ uviedla Fehrsová a prisľúbila, že bude pokračovať v snahách o odškodňovanie obetí.

Obete sexuálneho násilia môžu v súčasnosti požiadať cirkev o individuálne odškodnenie, ktorého výška sa pohybuje v rozmedzí od 5-tisíc do 50-tisíc eur. Do konca roka 2022 regionálne cirkvi patriace do EKD zaznamenali 858 takýchto žiadostí.

Luteránska biskupka Kirsten Fehrsová na fotografii prijíma štúdiu o sexuálnom zneužívaní detí.
Luteránska biskupka Kirsten Fehrsová na fotografii prijíma štúdiu o sexuálnom zneužívaní detí. Zdroj: TASR/DPA
Domov
Zdieľať
Diskusia