Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
5. februára 2024, 19:42
Čas čítania 0:50

Sociálna poisťovňa pripomína dôležitú zmenu. Týka sa takmer 200-tisíc Slovákov

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Poistné v novej výške musia SZČO a DPO zaplatiť do 8. februára.

Samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) a dobrovoľne poistené osoby (DPO) musia odvody na sociálne poistenie v novej výške za január uhradiť do 8. februára. Zmena výšky poistného sa týka viac ako 187-tisíc SZČO. V pondelok na to upozornil hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr.

„Nová výška poistného sa od 1. januára tohto roka týka 187 326 SZČO, ktorým sa mení minimálny vymeriavací základ. Ďalších 203 SZČO si platby upraví z dôvodu zmeny maximálneho vymeriavacieho základu,“ priblížil Kontúr.

Pre SZČO predstavuje nové poistné od začiatku roka sumu 216,13 eura mesačne. Maximálne poistné je vo výške 3 025,93 eura mesačne. Pre DPO, ktoré sú dobrovoľne poistené dôchodkovo, nemocensky a v nezamestnanosti, je minimálne poistné od 1. januára vo výške 229,17 eura.

Sociálna poisťovňa živnostníkov upozorňuje, ako sa vyhnúť nedoplatkom

SP zaslala informáciu o novej výške poistného v januári subjektom, ktorých sa táto zmena týka, listom alebo do e-schránky, ak ju majú vytvorenú. Zároveň SP odporúča upraviť si výšku poistného v trvalom bankovom príkaze a skontrolovať správny variabilný a špecifický symbol.

1. marca 2024, 9:30 Čas čítania 3:47 Bývalý erotický salón v Bratislave pretvorili na moderné bistro. Chystajú unikátny koncept pod holým nebom Bývalý erotický salón v Bratislave pretvorili na moderné bistro. Chystajú unikátny koncept pod holým nebom

„Správne a včas uhradené poistné napomáha vyhnúť sa prípadným nedoplatkom, ktoré môžu mať negatívny vplyv pri posudzovaní nároku na nemocenské a dôchodkové dávky v budúcnosti,“ uviedol Kontúr.

Detailnejšie informácie o nových minimálnych a maximálnych vymeriavacích základoch na rok 2024 sú zverejnené na webovej stránke SP.

Budova Sociálnej poisťovne.
Budova Sociálnej poisťovne. Zdroj: TASR/Jaroslav Novák
Domov
Zdieľať
Diskusia