Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Refresher News Slovensko
Otvoriť v aplikácii RNews
Stiahnuť
X
TASR
24. februára 2024, 11:08
Čas čítania 0:42

Rusko začne s výrobou špeciálnych striel. Nedokážu ich zostreliť ani západné protiraketové systémy

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Putin tvrdí, že Rusko spúšťa sériovú výrobu hypersonických striel Zirkon.

Rusko spúšťa sériovú výrobu nových hypersonických striel Zirkon s plochou dráhou letu, vyhlásil v piatok šéf Kremľa Vladimir Putin. Podľa odborníkov je takmer nemožné tieto rakety zostreliť.

Ukrajina podľa svojich vyjadrení disponuje dôkazmi, že ruské sily prvýkrát od začiatku vojny pred takmer dvoma rokmi použili strely Zirkon pri útokoch na Kyjev 7. februára 2024.

Organizácia Missile Defense Advocacy Alliance (MDAA) so sídlom v Spojených štátoch tvrdí, že rakety Zirkon pre ich nadzvukovú rýchlosť nedokážu zachytiť ani najlepšie západné protiraketové systémy, akým je napríklad systém protivzdušnej obrany Patriot americkej výroby.

Podľa tvrdení Moskvy tieto hypersonické protilodné rakety majú dolet 1 000 kilometrov a pohybujú sa deväťnásobnou rýchlosťou zvuku. Deklarované schopnosti tejto strely však ešte neboli plne preukázané.

Rusi začínajú používať aj umelú inteligenciu

Putin v prejave pri príležitosti Dňa obrancov vlasti, ktorý sa oslavuje 23. februára, povedal, že ruské zbrojárske podniky v posledných rokoch niekoľkonásobne zvýšili výrobu a dodávky zbraní vrátane vysoko presných úderných zbraní, bezpilotných lietadiel, tankov, delostrelectva či systémov protivzdušnej obrany. Dodal, že vo vojenskom sektore sa začínajú vyvíjať aj iné technológie vrátane nasadenia umelej inteligencie.

ukrajina, rusko
Zdroj: TASR/AP
Domov
Zdieľať
Diskusia