Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
2. marca 2024, 18:09
Čas čítania 0:58

PREHĽAD: Hlasovací preukaz si voliči elektronicky môžu vybaviť iba do pondelka

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

O hlasovací preukaz môžu voliči žiadať obec trvalého pobytu písomne a cez e-mail tak, aby bola žiadosť obci doručená najneskôr do 4. marca na prvé kolo volieb a do 14. marca na druhé kolo volieb.

Požiadať o hlasovací preukaz na prvé kolo prezidentských volieb sa dá elektronicky už len do pondelka, teda 4. marca. S ním môžeš hlasovať kdekoľvek na Slovensku. V jednej žiadosti sa dá už teraz požiadať o preukaz aj na druhé kolo. Osobne ho vybavíš najneskôr do 22. marca alebo do 5. apríla na druhé kolo volieb.


O hlasovací preukaz môžeš žiadať obec trvalého pobytu písomne a cez e-mail tak, aby bola žiadosť obci doručená najneskôr do 4. marca na prvé kolo volieb a do 14. marca na druhé kolo volieb. Osobne si ho môžeš vyzdvihnúť v posledný pracovný deň predo dňom konania volieb.

Obec zašle hlasovací preukaz voličovi najneskôr tri pracovné dni od doručenia žiadosti doporučenou zásielkou „do vlastných rúk“.

Hlasovací preukaz je platný iba s občianskym preukazom

Žiadosť musí obsahovať údaje o voličovi, a to meno a priezvisko, rodné číslo, štátnu príslušnosť, adresu trvalého pobytu a adresu, na ktorú obec doručí hlasovací preukaz.
Volič môže s vydaným hlasovacím preukazom voliť aj v mieste trvalého pobytu, musí ho však mať so sebou. Platný je len na ten deň konania volieb, ktorého dátum je na ňom uvedený, a len spolu s občianskym preukazom.

7. apríla 2024, 6:22 Čas čítania 10:56 PREZIDENTSKÉ VOĽBY 2024: Pellegrini útočil v prvej debate na Matoviča aj Korčoka. Hlas možno v budúcnosti pohltí Smer, dodal PREZIDENTSKÉ VOĽBY 2024: Pellegrini útočil v prvej debate na Matoviča aj Korčoka. Hlas možno v budúcnosti pohltí Smer, dodal

„Hlasovací preukaz sa vydáva iba raz, volič by s ním preto mal nakladať opatrne. Pri strate alebo odcudzení obec voličovi nový hlasovací preukaz nevydá,“ upozorňuje ministerstvo vnútra.


Prvé kolo volieb prezidenta bude v sobotu 23. marca. Prípadné druhé kolo bude 6. apríla. Funkčné obdobie prezidentky Zuzany Čaputovej sa končí 15. júna 2024.

hlasovací preukaz, voľby
Zdroj: TASR/Roman Hanc
Domov
Zdieľať
Diskusia