Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Barbora Fábryová
20. marca 2024, 13:09
Čas čítania 0:29

Do Európy prichádza nový invazívny hmyz. Má 12 centimetrov a jeho uhryznutie spôsobí veľkú bolesť

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Hmyz už zachytili na Cypre a na Balkáne.

Na juhu Európy potvrdili výskyt belostómy veľkej. Ide o vodný hmyz, ktorý môže dosahovať veľkosť 12 centimetrov a jeho uhryznutie je veľmi bolestivé. Odborníci sa obávajú, že hmyz sa v dôsledku klimatických miest rozšíri aj do iných častí Európy, informuje český portál ČT24.

Hmyz žije vo vode a živí sa rybami, ale aj menšími vtákmi. Má ostré pazúry a mohutný sosák. Dokáže preletieť aj malé vzdialenosti. Jeho uhryznutie pripomína zásah elektrickým prúdom a môže byť potenciálne nebezpečné aj pre človeka.

Invazívny hmyz sa dostal aj na Cyprus, kde si v budúcnosti môže vytvoriť stabilnú populáciu. Vedci doteraz presne nevedia určiť, ako sa na ostrov dostal. Okrem Cypru však začal prenikať aj na Balkán a odborníci ho stále častejšie nachádzajú aj v Bulharsku. 

hmyz
Zdroj: Wikimedia Commons/ShadowBeeDomov
Zdieľať
Diskusia