Médiá v zahraničí v kontexte histórie Slovenska vnímajú funkciu prezidenta ako protiváhu voči vláde.
Portál Politico informoval o výsledkoch prezidentských volieb na Slovensku. Víťaza prvého kola Ivana Korčoka zahraniční novinári opísali ako prozápadného kandidáta. Pri druhom postupujúcom kandidátovi Petrovi Pellegrinim spomenuli, že je aktuálne členom Ficovej vlády, ktorá iniciovala zníženie premlčacích lehôt za korupčné trestné činy a avizovala ukončenie vojenskej podpory Ukrajine.
Čitateľom priblížili kariéru oboch najúspešnejších kandidátov. O Ivanovi Korčokovi hovoria ako o diplomatovi, ktorý Slovenskú republiku okrem iného zastupoval aj v kľúčových rokovaniach pri vstupe do NATO, a nezabudli spomenúť, že bol ministrom zahraničných vecí vo vláde „Mavericka“ Igora Matoviča.
V článku stručne zhrnuli aj udalosti roku 2018, keď po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej vedenie vlády po Robertovi Ficovi prevzal Peter Pellegrini. V texte článku spomenuli aj starú kauzu únosu syna prezidenta Michala Kováča za vlády Vladimíra Mečiara.
O prezidentskom poste v kontexte Slovenskej republiky Politico hovorí ako o funkcii, ktorá má moc pôsobiť ako protipól či ochranná hrádza proti demokratickému úpadku. Novinári ďalej uviedli, že osobnosti, ktoré túto funkciu zastávajú, občania Slovenska roky považujú za najdôveryhodnejších politikov.
Michala Kováča spomenuli ako protiváhu k „násilníckemu premiérovi 90. rokov Vladimírovi Mečiarovi“. Andreja Kisku nazvali kritikom vtedajšej Ficovej vlády, ktorý zastupoval proeurópske hodnoty v čase, keď sa krajina rozhodla vydať konzervatívnejším smerom. A podobne opísali aj prezidentku Zuzanu Čaputovú, ktorá sa postavila voči zmenám v Trestnom zákone a ohradila sa aj voči postoju súčasnej vlády k ruskej agresii na Ukrajine.