Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
27. marca 2024, 10:33
Čas čítania 0:52

NATO zvažuje zásadný krok. Diskutujú o zostreľovaní ruských rakiet pri hraniciach

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

K zásadnému kroku nedôjde bez súhlasu Ukrajiny.

NATO zvažuje možnosť zostreľovať ruské rakety, ktoré sa priblížia k hraniciam Severoatlantickej aliancie, vyhlásil v utorok námestník poľského ministra zahraničných vecí Andrzej Szejna. 


Podľa Szejnu sa v NATO diskutuje o možných scenároch. „Muselo by sa to však stať so súhlasom ukrajinskej strany a s ohľadom na medzinárodné dôsledky,“ dodal.

Raketa letela nad územím Poľska 

Varšava v nedeľu 24. marca uviedla, že ruská raketa vypálená na mestá na západnej Ukrajine vletela do poľského vzdušného priestoru na 39 sekúnd. Poľský minister obrany uviedol, že krajina aktivovala všetky systémy protivzdušnej obrany a raketu by zostrelili, keby existovali akékoľvek náznaky, že smeruje na poľské územie.


Poľské ministerstvo zahraničných vecí v pondelok informovalo, že ruský veľvyslanec vo Varšave sa nedostavil na diplomatické predvolanie v súvislosti s incidentom. Poľsko neskôr uviedlo, že minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski hovoril o raketovom útoku aj s generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom.

Stalo sa to už aj v minulom roku 

Podobný incident sa odohral koncom decembra 2023, keď ruská raketa na niekoľko minút prenikla do poľského vzdušného priestoru a potom sa vrátila na Ukrajinu. V novembri 2022 zahynuli dvaja ľudia, keď ukrajinská raketa protivzdušnej obrany dopadla na poľskú obec v blízkosti ukrajinských hraníc.

9. apríla 2024, 19:30 Čas čítania 5:30 Vplyvný Rus zo sankčného zoznamu vraj vybavoval slovenským podnikateľom stretnutie v Moskve. V pozadí je obrovský biznis s plynom Vplyvný Rus zo sankčného zoznamu vraj vybavoval slovenským podnikateľom stretnutie v Moskve. V pozadí je obrovský biznis s plynom

Predtým ako bola raketa identifikovaná ako ukrajinská, objavili sa obavy, že NATO bude zatiahnuté do eskalácie konfliktu s Ruskom, ak sa uplatnia jeho ustanovenia o kolektívnej obrane.

Jens Stoltenberg.
Jens Stoltenberg. Zdroj: TASR/AP
Domov
Zdieľať
Diskusia