- produkty a služby určené pre osoby staršie ako 18 rokov
- sex, nahotu a iný NSFW obsah
- násilie, krv alebo obsah nevhodný pre citlivé povahy
Čas víkendov a sviatkov je žiaľ aj časom nehôd spôsobených vodičmi pod vplyvom alkoholu.
Občianske združenie Pi s rozumom informuje a vzdeláva ľudí o zodpovednom pití alkoholu. Odborníci odhadujú, po akom množstve vypitého alkoholu môže človek sadnúť za volant či za aký čas sa alkohol približne odbúra z krvi.
Čas víkendov a sviatkov je žiaľ aj časom nehôd spôsobených vodičmi pod vplyvom alkoholu. Najčastejším omylom podľa prieskumov občianskeho združenia Pi s rozumom je, že z piva sa človek v podstate neopije a už po polhodinke môže šoférovať. OZ upozorňuje, že malé pivo 12°, pohár vína aj panák 40° destilátu obsahujú rovnaké množstvo alkoholu (13 g +/-1 g). Takže keď si niekto dá veľké pivo, prijme v podstate o štvrtinu viac alkoholu, ako keby si dal 4 cl pohárik vodky.
„Ľudia si myslia, že percentá na fľaši vyjadrujú obsah alkoholu v danom drinku. Ide však o obsah alkoholu na 1 liter nápoja. Takže keď si dajú klasický 4 cl pohárik destilátu, dostanú do seba menej alkoholu ako pri pollitrovom pive, hoci toto má len 4 – 5 % alkoholu, no vodka až 40 %. Je skrátka potrebné pozerať sa na veľkosť drinku a rozhodne neplatí, že po vypití veľkého piva si môže človek sadnúť za volant už po polhodinke,“ vysvetľuje Tomáš Huba z občianskeho združenia Pi s rozumom.
Občianske združenie upozorňuje aj na to, že rýchlosť, akou telo vylúči alkohol, je ovplyvnená viacerými faktormi vrátane genetiky, pohlavia, hmotnosti, výšky, metabolizmu, toho, čo človek jedol, ako sa cíti, či je unavený a ďalších iných faktorov.
Tabuľka
- platí pre muža stredného veku s hmotnosťou 80 kg (ženy či maloletí odbúravajú alkohol pomalšie)
Tabuľka
- platí pre ženu stredného veku s hmotnosťou 60 kg
Alkohol za volantom
Alkohol má tlmivé účinky, preto spomaľuje činnosť mozgu, ako aj zmyslové vnímanie, úsudok aj koordináciu. Šofér pod vplyvom alkoholu nesprávne odhaduje vzdialenosti, zužuje sa mu zorné pole a ohrozuje ostatných vodičov. „Už pol promile (cca 2 veľké pivá) zvyšuje pravdepodobnosť dopravnej nehody o 100 percent, pri 0,8 promile je to až o 400 percent,“ upozorňuje občianske združenie.
Pokuty
Šoférovanie pod vplyvom alkoholu je nebezpečné a zakázané. Ak šofér pod vplyvom alkoholu spôsobí dopravnú nehodu, poisťovňa mu nič neuhradí. V prípade, že spôsobí škodu inému, v rámci povinného zmluvného poistenia (PZP) má poisťovňa nárok vymáhať od vinníka časť alebo celé plnenie vyplatené poškodenému, upozorňuje Užitočná Pravda.sk.
Ak človek nafúka 2 a viac ako 2 promile a v tomto stave spôsobí ťažkú ujmu na zdraví dvom alebo viacerým osobám, hrozí mu odňatie slobody na 5 až 12 rokov. Ak zapríčiní smrť dvoch alebo viacerých osôb, hrozí mu odňatie slobody na 7 až 15 rokov.