Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Barbora Fábryová
7. apríla 2024, 16:10
Čas čítania 0:40

Veľká predpoveď na leto 2024: Slovákov potrápi El Niňo, na naše územie prinesie extrémne počasie

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

V lete bude podľa odborníkov poriadne horúco.

Európa sa tento rok musí opäť pripraviť na veľmi horúce leto. Česká meteorologička  Dagmar Honsová tvrdí, že aktuálne vysoké teploty naznačujú, na čo sa musíme už o pár mesiacov pripraviť, informuje TN Nova.

„Vlny horúčav sa nám zrejme vyhýbať nebudú ani tento rok, ale na horúce roky sme už v posledných rokoch zvyknutí. Avšak sezónne výhľady počasia, ktoré vydávajú veľké svetové centrá, už teraz počítajú kladné teplotné odchýlky pre Európu cez letné mesiace,“ uviedla meteorologička.

Honsová tvrdí, že odchýlka teplôt môže byť až 2 stupne Celzia. „Veľa sa hovorí o ďalšom globálne najteplejšom roku,“ dodala. Nadpriemerné teploty spôsobí aj jav El Niño, ktorý aktuálne zaniká, no stále bude mať veľký vplyv na počasie v lete tohto roka.

„Ak sa pozrieme na prognózu na nasledujúce tri mesiace z dlhodobého hľadiska, naznačuje to, že trend, ktorý vidíme v otepľovaní, by mohol pokračovať, a tak by rok 2024 mohol konkurovať roku 2023 ako najteplejší rok v histórii, čo je veľmi desivé,“ povedala Chloe Brimicombe, výskumníčka vĺn horúčav na Univerzite v Grazi.

Leto na Kuchajde.
Leto na Kuchajde. Zdroj: TASR/Andrej Galica
Domov
Zdieľať
Diskusia