Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
24. apríla 2024, 14:20
Čas čítania 0:53

VIDEO: V Aténach to vyzerá ako na Marse. Grécko zasiahla obrovská vlna prachu zo Sahary

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Z povrchu púšte Sahara sa do ovzdušia uvoľňuje 60 až 200 miliónov ton minerálneho prachu ročne.

Mračná prachu zo Sahary pokryli v utorok Atény a ďalšie grécke mestá. Ide o jednu z najhorších epizód, ktoré zasiahli krajinu od roku 2018, oznámili odborníci.


Po silnom vetre z juhu pokryl žltooranžový opar niekoľko regiónov, obmedzil tam viditeľnosť a úrady vydali varovania pred rizikami s dýchaním.


„Je to jedna z najvážnejších koncentrácií prachu a piesku zo Sahary od 21. – 22. marca 2018, keď mračná zasiahli predovšetkým ostrov Kréta,“ uviedol Kostas Laguvardos, riaditeľ výskumu počasia v Aténskom observatóriu.

Prach ohrozuje zdravie aj viditeľnosť 

Grécko už koncom marca a začiatkom apríla zasiahli mračná prachu zo Sahary, ktoré postihli aj časti Švajčiarska a južné Francúzsko. Úrady teraz varujú, že koncentrácie prachu môžu obmedziť slnečné svetlo a viditeľnosť. Môžu sa zvýšiť koncentrácie jemných prachových častíc, čo predstavuje riziko pre ľudí so zdravotnými problémami.


Z povrchu púšte Sahara sa do ovzdušia uvoľňuje 60 až 200 miliónov ton minerálneho prachu ročne. Najväčšie čiastočky sa rýchlo vrátia na zem, tie najmenšie sa ovzduším môžu dostať až tisíce kilometrov ďaleko a zasiahnuť celú Európu. Grécka meteorologická služba informovala, že obloha sa začne vyjasňovať v stredu.

Späť
Zdieľať
Diskusia