Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
2. mája 2024, 11:50
Čas čítania 0:50

USA uvalili ďalšie protiruské sankcie. Medzi nimi je aj slovenský subjekt

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

USA rozšírili protiruské sankcie na ďalších takmer 300 subjektov.

Spojené štáty v stredu oznámili nové sankcie zamerané na ochromenie vojenských a priemyselných kapacít Ruskej federácie. Slúžia aj na potrestanie spoločností v Číne a iných štátoch, ktoré Moskve pomáhajú zaobstarať si zbrane na vedenie vojny proti Ukrajine.

Najnovším rozsiahlym balíkom sankcií sa Washington zameral na takmer 300 subjektov v Rusku, Číne a ďalších krajinách podozrivých z podpory ruskej invázie na Ukrajine. Subjekty Rusku umožnili, aby si v zahraničí zaobstaralo technológie a vybavenie potrebné pre svoj vojensko-priemyselný komplex.

Okrem Číny sankcionované neruské subjekty sídlia v Azerbajdžane, Belgicku, na Slovensku, v Turecku a Spojených arabských emirátoch. Tieto subjekty spájajú s porušením režimu sankcií voči Rusku.

Podľa ministerky financií USA Janet Yellenovej účelom nových sankcií je ďalej podkopať schopnosť Ruska udržiavať si vojnovú mašinériu, obmedziť príjmy Kremľa a prístup k zariadeniam potrebným na pokračovanie jeho nezákonnej vojny proti Ukrajine.

Sankcie uvalili na podniky aj na ľudí

Sankcie sa týkajú aj viacerých podnikov vojensko-priemyselného komplexu vrátane tých, ktoré súvisia s vývojom chemických a biologických zbraní.

Sankcie sa zamerali i na niekoľko osôb spájaných so smrťou vodcu ruskej opozície Alexeja Navaľného, ktorý zomrel vo februári vo väzení na Sibíri.

Najnovšia vlna sankcií prišla týždeň po tom, čo americký prezident Joe Biden podpísal návrh zákona o poskytnutí nových finančných prostriedkov Ukrajine, ktorej armáda sa snaží zadržať postup ruských jednotiek.

putin
Zdroj: TASR/AP
Domov
Zdieľať
Diskusia