Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Refresher News Slovensko
Otvoriť v aplikácii RNews
Stiahnuť
X
TASR
18. mája 2024 o 15:50
Čas čítania 0:47

Seniori dostanú v júni k dôchodku desiatky eur navyše. Sociálna poisťovňa im vyplatí rodičovský príspevok

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Seniorom vyplatia v júni zvýšené rodičovské dôchodky.

V júni jednorazovo vyplatia zvýšený rodičovský dôchodok 908 043 seniorom. Priemerný rodičovský dôchodok na jedného rodiča bude mesačne 28,20 eura, teda súhrne za rok 338,40 eura.

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR uviedlo, že celková suma, ktorú vyplatí Sociálna poisťovňa na rodičovské dôchodky, bude vyše 307 miliónov eur.

Výška rodičovského dôchodku podľa SP závisí od toho, koľko dieťa zarábalo v roku 2022 a či platilo sociálne odvody. Maximálna mesačná výška rodičovského dôchodku na jedno dieťa bude 23,50 eura, čo je nárast o 1,70 eura oproti minulému roku 2023. Priemerná mesačná výška na jedno dieťa bude 15 eur.

Poisťovňa spresnila, že finančný bonus dostanú seniori na normálnom dôchodku aj invalidnom dôchodku, ak už dosiahli dôchodkový vek. Patrí tiež bývalým policajtom a vojakom, ktorí poberajú výsluhový dôchodok, avšak musia mať tiež splnenú podmienku dôchodkového veku.

Rodičovský príspevok dostanú aj dôchodcovia, ktorí poberajú penziu z cudziny

Rodičovský príspevok by mali podľa SP dostať aj seniori, ktorí poberajú dôchodok z cudziny. Podmienkou však je, že ich dieťa v roku 2022 pracovalo a odvádzalo sociálne odvody na Slovensku. Nárok na príspevok majú aj rodičia, ktorých dieťa je na rodičovskej dovolenke. Rodičovský dôchodok, naopak, nedostanú rodičia, ktorých dieťa žije a pracuje v zahraničí.

dôchodok, peniaze
Zdroj: Pxhere/Public Domain, Pixabay/onepicnowords
Domov
Zdieľať
Diskusia