Ľudia často objednávajú lieky určené na liečbu epileptických záchvatov, depresií či poruchy pozornosti.
Ak si človek cez internet objedná lieky, nemusí ich dostať. Colníci balíky kontrolujú, a ak zistia, že zásielka obsahuje nepovolené lieky, vracajú ich späť. Väčšina vrátených liekov je zo štátov mimo Európskej únie. Vracajú aj balíky, ktoré obsahujú lieky na predpis. Takýto predaj je totiž zakázaný, upozorňuje RTVS.
Pokiaľ zásielka obsahuje spomenuté lieky, príslušníci finančnej správy ju neprepustia. Upozorňujú verejnosť, že dovoz liekov zo štátov mimo Európskej únie je umožnený len osobám s potrebným povolením.
Falzifikáty liekov
Košickí colníci vrátili za prvé štyri mesiace roku 2024 už viac ako 14-tisíc balení, pričom najviac z nich pochádza z Indie, Veľkej Británie a Číny. Colníci nedávno odhalili len v jednej poštovej zásielke takmer tisíc u nás neregistrovaných liekov. Minulý rok vrátili košickí colníci poštové balíky s vyše 42-tisíc liekmi.
Ľudia často objednávajú lieky určené na liečbu epileptických záchvatov, depresií či poruchy pozornosti. Colníci vracajú balíky, pretože dané lieky môžu byť falzifikáty, ktoré nespĺňajú predpisy Európskej únie. V lepšom prípade neobsahujú nič, no zdravotní pracovníci evidujú prípady vážnych poškodení zdravia. Objednané lieky totiž obsahovali aj toxické látky.
Ľudia si môžu cez internet kúpiť legálne len lieky z krajín Európskej únie, aj to len v prípade, že sú na Slovensku voľnopredajné.