Čo sa deje: Európska centrálna banka prvýkrát od roku 2019 znížila úrokové sadzby.
Európska centrálna banka uvoľnila menovú politiku prvýkrát za takmer 5 rokov, čo znamená, že úroky v bankách postupne klesnú.
- Úrok znížila zatiaľ len o 0,25 percenta, no trend znižovania úrokov má pokračovať.
- V praxi to znamená, že pôžičky budú lacnejšie. Ak si človek zoberie hypotéku, mesačne ju bude splácať menším podielom ako doteraz za uplynulé roky.
Prečo je to dôležité: Znižovanie úrokov v bankách znamená, že hypotéky budú pre ľudí lacnejšie. Takýto trend môže výrazne finančne pomôcť mnohým domácnostiam na Slovensku aj krajinám v celej Európskej únii.
Citát: „K zmierneniu inflačných tlakov a očakávaní na všetkých horizontoch prispela reštriktívna menová politika ECB, uviedla Rada guvernérov. Nastavenie menovej politiky totiž tlmilo dopyt a ukotvilo inflačné očakávania, čo výrazne prispelo k ochladeniu tempa rastu spotrebiteľských cien,“ uvádza Európska centrálna banka v tlačovej správe.
Širší kontext: Vysoké úroky v Európskej únii spôsobila Európska centrálna banka v snahe bojovať proti inflácii. Keď inflácia rastie, banka zvyšuje úrokové sadzby, aby obmedzila výdavky a investície, čím znižuje tlak na rast cien.