Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
30. júna 2024 o 12:38
Čas čítania 1:03

Slováci opäť tankujú drahšie. Na začiatku leta ceny benzínu aj nafty poriadne stúpli

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Spotrebitelia počas 25. týždňa nakupovali benzíny a naftu drahšie.

S príchodom dovolenkovej sezóny ceny benzínov a nafty v 25. týždni tohto roka stúpli. V porovnaní s predchádzajúcim týždňom zdražel 98-oktánový benzín o tri centy a cena 95-oktánového benzínu stúpla o dva centy. Nafta zaznamenala zvýšenie o takmer päť centov. V piatok o tom informoval Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Cena 98-oktánového benzínu bola 1,815 eura za liter, išlo o zdraženie takmer o tri centy. Liter 95-oktánového benzínu sa predával za 1,599 eura, jeho cena medzitýždňovo stúpla o dva centy. Zvýšila sa aj cena nafty, ktorej liter sa predával za 1,523 eura. Ide tak o zdraženie o 4,6 centa a jej cena bola najvyššia za posledných sedem týždňov od začiatku mája.

Ceny plynu sa takmer nezmenili

Ostatné pohonné látky sa podľa ŠÚ cenovo oproti predchádzajúcemu týždňu takmer nezmenili. Skvapalnený ropný plyn (LPG) sa predával za 0,683 eura za liter a stlačený zemný plyn (CNG) za 1,601 eura za kilogram. Mierne drahší o 0,5 centa bol skvapalnený zemný plyn (LNG), spotrebitelia za jeden kilogram zaplatili 1,556 eura.

19. júla 2024 o 16:30 Čas čítania 9:56 Historický klenot Slovenska Banskú Štiavnicu roky trápia čierne stavby. Úradníkov je málo a pamiatky sú v ohrození Historický klenot Slovenska Banskú Štiavnicu roky trápia čierne stavby. Úradníkov je málo a pamiatky sú v ohrození

Medzitýždňovo bol plyn bioLNG lacnejší o 4,3 centa, pričom jeden kilogram stál 2,127 eura. Cena vodíka ostala na rovnakej hodnote z predchádzajúceho týždňa, kilogram sa predával za 21,6 eura. Elektrická energia slúžiaca na nabíjanie elektromobilov sa predávala za 0,41 eura za 1 kilowatthodinu.

Ceny medziročne stúpli

Štatistici dodali, že v medziročnom porovnaní bola v 25. týždni cena 98-oktánového benzínu vyššia o 1,7 % a 95-oktánového benzínu o 0,6 %. Nafta medziročne zdražela o 4,6 %. Plyny používané na pohon motorových vozidiel sa predávali drahšie ako pred rokom, a to LNG o 6,5 % a CNG o 6,8 %. Cena plynu LPG medziročne klesla o 2 %.

Ilustračná fotka.
Ilustračná fotka. Zdroj: TASR/Henrich Mišovič
Domov
Zdieľať
Diskusia