Nerovnováha v zrážkach a znižovanie zásob podzemnej vody vedú k vysychaniu pôdy a mestá čelia klesaniu v dôsledku poklesu spodnej vody.
- Nová štúdia od Globálnej komisie pre ekonomiku vody odhalila, že globálny kolobeh vody je po prvýkrát v histórii v nerovnováhe.
- Desiatky rokov neudržateľného hospodárenia s vodou a deštruktívneho využívania pôdy, v kombinácii s klimatickou krízou spôsobenou človekom, vytvorili bezprecedentný tlak na vodný cyklus, ktorý je zásadný pre život na Zemi. Problémy sú už viditeľné – takmer 3 miliardy ľudí čelia nedostatku vody a poľnohospodárstvo zápasí s krízou.
- Zmena vodného cyklu ohrozuje stabilitu svetových ekosystémov a ekonomík. Bez okamžitých opatrení môže kríza zasiahnuť až 50 % svetovej produkcie potravín a spôsobiť pokles HDP krajín až o 8 % do roku 2050, pričom najväčšie straty sa očakávajú v krajinách s nízkymi príjmami.
Širší kontext: Nerovnováha v zrážkach a znižovanie zásob podzemnej vody vedú k vysychaniu pôdy a mestá čelia klesaniu v dôsledku poklesu spodnej vody. Správa upozorňuje na dôležitosť zelenej vody – vlhkosti v pôde a rastlinách, ktorá tvorí polovicu všetkých zrážok.
Deštrukcia mokradí a lesov oslabuje tieto zásobníky uhlíka, čo urýchľuje klimatické zmeny. Súčasná vysoká spotreba vody – až 4 000 litrov denne na osobu pre dôstojný život – značne presahuje základné potreby a ešte viac zvyšuje tlak na už tak narušený vodný cyklus.
💥 We’re very excited to launch the Global Commission's storytelling website.
— Global Commission on the Economics of Water (@watercommongood) October 18, 2024
📈Using animated and interactive data visualization, it tells the story of the water crisis, why it matters for our economies, & how we can reset our relationship with water.https://t.co/wcQNjgkhBrpic.twitter.com/6kwLvNmt3z