Niekoľko lekárov si svoj odchod z nemocníc rozmyslelo.
- Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici stiahlo svoje výpovede 18 lekárov. Nemocnica naďalej eviduje výpoveď z pracovného pomeru u 216 lekárov.
- Banskobystrická nemocnica avizuje, že v prípade reálneho ukončenia pracovného pomeru vyše 200 lekárov vo výpovednej lehote bude musieť pristúpiť k obmedzeniu poskytovanej zdravotnej starostlivosti.
- V Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura v Košiciach doposiaľ stiahlo svoju výpoveď 9 lekárov. Vo výpovednej lehote aktuálne evidujú 343 lekárov.
- Z celkovo 44 medicínskych pracovísk najviac lekárov podalo výpoveď na deviatich z nich. Podľa Šustovej je v UNLP viacero oddelení, kde výpoveď nepodal ani jeden lekár, prípadne len malý počet.
Citáty: „Obmedzenie sa dotkne väčšiny oddelení a takmer všetkých chirurgických. Urobíme všetko preto, aby sme boli schopní zabezpečiť akútnu zdravotnú starostlivosť a starostlivosť o onkologických pacientov,“ skonštatovala hovorkyňa Rooseveltovej nemocnice Ružena Maťašeje.
„Aj v prípade, ak lekári svoje výpovede do konca roka nestiahnu, UNLP Košice zabezpečí pacientom poskytovanie neodkladnej zdravotnej starostlivosti aj po 31. decembri. Oddelenia, kde lekári nie sú vo výpovednej lehote, budú poskytovať zdravotnú starostlivosť bez obmedzení,“ povedala hovorkyňa košickej nemocnice Ladislava Šustová.
Širší kontext: Na znak nespokojnosti so situáciou v zdravotníctve podalo v uplynulom období výpovede vyše 3300 lekárov naprieč celým Slovenskom. Výpovede sú ochotní stiahnuť, ak vláda začne plniť ich požiadavky. Trvajú najmä na plnení bodov memoranda z roku 2022.
Na výpovede lekárov reaguje aj legislatíva, súvisiaca s opatreniami na zabezpečenie dostupnosti ústavnej zdravotnej starostlivosti, ktorú parlament schválil v stredu. Priniesť má rozšírenie definície mimoriadnej udalosti aj o kritickú nedostupnosť zdravotnej starostlivosti. Počas nej budú zdravotníci povinní poskytovať zdravotnú starostlivosť.
Prečítaj si aj tieto články: