Vyplýva to z najnovšej štúdie publikovanej v britskom časopsie Gut.
- Vedci v novej štúdií zistili, že nerovnováha medzi omega-6 a omega-3 mastnými kyselinami môže mať vplyv na schopnosť tela bojovať proti rakovine.
- Podľa výskumu, publikovaného v časopise Gut, ktorý vydáva Britská gastroenterologická spoločnosť, nadbytok omega-6 mastných kyselín v strave môže obmedziť efektívnosť protizápalových a protinádorových účinkov omega-3.
Citát: „V gastrointestinálnom trakte dochádza každý deň k mutáciám, ktoré imunitný systém zvyčajne hneď potlačí pomocou molekúl alebo mediátorov z omega-3 mastných kyselín.
No ak máte telo roky vystavené chronickému zápalovému prostrediu vytvorenému nerovnováhou omega-6, verím, že mutácia sa ľahšie uchytí a telo s ňou bude ťažšie bojovať," cituje CNN spoluautora štúdie, onkochirurga Timothyho Yeatmana.
Širší kontext: Tento problém sa najviac prejavuje pri ultraspracovaných potravinách, ktoré obsahujú vysoký podiel omega-6, ako sú vyprážané jedlá a spracované oleje. Významnou súčasťou stravy by preto mali byť omega-3 mastné kyseliny, ktoré sa nachádzajú v rybách ako losos, sardinky, alebo v orechoch a semienkach, ako sú ľanové semená. Tieto kyseliny pomáhajú regulovať zápalové reakcie a znižujú riziko poškodenia DNA, ktoré vedie k rakovine.