Jed čiernej vdovy môže byť nebezpečný aj pre človeka.
Arachnológom sa nedávno podarilo na Slovensku prvýkrát zaznamenať pavúka čiernu vdovu. Našli ho v Ružomberku. Tieto pavúky sú známe vďaka svojmu jedu, ktorý môže byť nebezpečný aj pre človeka.
Vedci na mieste zaznamenali dospelú samicu, ktorá strážila znášku vajíčok (kokón). To, či by dokázali mláďatá úspešne odrásť aj v slovenských podmienkach, je podľa Pavla Purgatu z Ústavu krajinnej ekológie SAV otázne.
Bolestivé uhryznutie
Čierne vdovy nie sú podľa odborníka príliš defenzívne a k uhryznutiu dochádza zväčša len pri náhodnom kontakte, napríklad pri pritlačení pavúka bosou nohou alebo pri poškodení jeho siete. Uhryznutia preto nie sú v jeho prirodzenom areáli príliš časté.
„Uhryznutie čiernou vdovou, hoci je veľmi bolestivé, zvyčajne nie je život ohrozujúce a aj vďaka dobrej zdravotnej starostlivosti úmrtia po uhryznutí v posledných desaťročiach prakticky neexistujú,“ povedal Purgat.
Tento druh čiernej vdovy podľa vedca žije prirodzene v teplejších podmienkach, než sú na severnom Slovensku. Verejnosť sa teda zatiaľ nemusí obávať toho, že by čierne vdovy na Slovensku zdomácneli.
„Vzhľadom na to, že počet náhodných zavlečení do Európy rastie, nakoniec sa nepôvodné čierne vdovy môžu niekde udomácniť. Predpokladám však, že pokiaľ takáto populácia niekde vznikne, pôjde skôr o subtropické oblasti v okolí Stredozemného mora,“ tvrdí Purgat.