Okrem vraždy Jána Kuciaka Verejný ochranca práv spomenul aj nezvestných novinárov Miroslava Pejka a Paľa Rýpala.
Vražda investigatívneho novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej ostáva mementom pre Slovensko. V súvislosti so siedmym výročím tragédie to uviedol na sociálnej sieti Verejný ochranca práv (VOP) Róbert Dobrovodský. Zdôraznil, že je nevyhnutné, aby médiá a novinári mali garantovanú slobodu a ochranu pri výkone svojej práce.
„Ich násilná smrť zdôraznila kľúčový význam ochrany novinárov, slobody tlače a prejavu, najmä v kontexte ochrany demokracie a právneho štátu,“ poznamenal Dobrovodský. Podľa neho je dôležité, aby si spoločnosť pripomínala odkaz Jána a Martiny a aby pokračovala v úsilí o budovanie spravodlivej a demokratickej spoločnosti.
Dobrovodský v tejto súvislosti pripomenul, že Slovensko sa v minuloročnom rebríčku medzinárodného indexu slobody tlače, ktorý zostavuje organizácia Reportéri bez hraníc, umiestnilo na 29. mieste, čo predstavuje pokles zo 17. miesta v roku 2023.
VOP tiež doplnil, že Slovensko eviduje aj prípady zmiznutia novinárov Pavla Rýpala (zmizol 22. apríla 2008), ktorý sa venoval odhaľovaniu aktivít organizovaného zločinu, a Miroslava Pejka (zmizol 17. marca 2015), ktorý v čase zmiznutia pracoval ako editor Hospodárskych novín. „Tieto neobjasnené prípady podčiarkujú riziká, ktorým čelia novinári pri svojej práci,“ podotkol.
Spolu s vedúcou Kancelárie VOP Alexandrou Stachovou si uctili odkaz Jána a Martiny pri ich pamätníku na Námestí SNP v Bratislave. Novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú zavraždili 21. februára 2018 v ich rodinnom dome vo Veľkej Mači v okrese Galanta. Najpravdepodobnejším motívom bola podľa polície jeho investigatívna žurnalistická práca.