Vláda kroky UNESCO označila za protipatriotické.
Organizácia UNESCO oznámila, že Nikaragua sa rozhodla vystúpiť z tejto medzinárodnej organizácie. Dôvodom je nedávne udelenie Svetovej ceny slobody tlače UNESCO/Ceny Guillerma Cana novinám La Prensa, ktoré sú kritické voči prezidentovi Danielovi Ortegovi.
Nikaragujské úrady obvinili noviny z podpory „vojenských a politických intervencií Spojených štátov v Nikarague“ a označili udelenie ocenenia za „diabolský prejav zradcovského protipatriotického cítenia.“
Generálna riaditeľka UNESCO, Audrey Azoulayová, vyjadrila ľútosť nad rozhodnutím Nikaraguy vystúpiť z UNESCO. Podľa jej slov toto rozhodnutie pripraví občanov Nikaraguy o mnohé výhody spolupráce v oblasti vzdelávania a kultúry. Azoulayová zdôraznila, že UNESCO naďalej obhajuje slobodu prejavu a slobodu tlače po celom svete.
Nikaragua, ktorá bola súčasťou UNESCO ako jeden z 194 členských štátov, zareagovala týmto spôsobom po tom, ako bol v roku 2025 denník La Prensa ocenený medzinárodnou porotou expertov na médiá. Noviny La Prensa sa dostali pod tlak, keď v roku 2021 nikaragujská polícia obsadila ich redakciu a zatkla šéfa Juana Lorenza Holmanna. V nasledujúcom roku bol odsúdený na deväť rokov väzenia a v roku 2023 deportovaný do USA.
Podobné kroky k vystúpeniu z UNESCO boli prijaté aj v Spojených štátoch. V roku 2017 prezident Donald Trump oznámil plán na vystúpenie z organizácie, údajne kvôli protiizraelskej zaujatosti. Avšak v roku 2023 Spojené štáty opätovne vstúpili do UNESCO počas prezidentstva Joea Bidena.
