Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
18. januára 2023, 21:00
Čas čítania 0:43

Bulhari tajne podporovali vo vojne Ukrajinu zbraňami a naftou. Expremiér kryl dodávky aj pred priaznivcami Putina vo vláde

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Dodávky pohonných látok a streliva prebiehali na jar 2022.

Bulharsko tajne poskytovalo Ukrajine muníciu a naftu, ktoré potrebovala na jar 2022 počas vojny s Ruskom. Paradoxne,  Bulharsko bolo známe odmietavým postojom k dodávkam zbraní na Ukrajinu.

Bývalý bulharský premiér Kiril Petkov a minister financií Asen Vasilev však pre nemecký denník Die Welt uviedli, že ich krajina poskytla ukrajinskej armáde tridsať percent munície, ktoré potrebovala počas kľúčového trojmesačného obdobia na jar, a štyridsať percent nafty. Petkov musel konať utajene, pretože medzi jeho koaličnými partnermi boli sympatizanti Kremľa a viac než sedemdesiat percent Bulharov nesúhlasilo s dodávkami zbraní Ukrajine a obávali sa zatiahnutia do konfliktu.

Dodávky munície sa podľa Kulebu začali v polovici apríla po jeho návšteve Sofie. Ukrajina potrebovala najmä strelivo z obdobia Sovietskeho zväzu, ktoré malo Bulharsko.

„Nákladné automobily a cisterny pravidelne prichádzali na Ukrajinu cez Rumunsko a v niektorých prípadoch bolo palivo nakladané aj na nákladné vlaky,“ povedal Vasilev.

Rusko reagovalo kybernetickými útokmi a 27. apríla zastavilo dodávky plynu Bulharsku. Hroziacu energetickú krízu vyriešili dodávky LPG z USA.

Vládna koalícia premiéra Petkova sa vlani v júni rozpadla po parlamentnom hlasovaní o nedôvere. Bulharský parlament v decembri oficiálne schválil dodávky zbraní na Ukrajinu.

Domov
Zdieľať
Diskusia