Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
1. mája 2023, 18:57
Čas čítania 0:39

Ak ideš autom do Rakúska, daj si pozor. V krajine výrazne narástli viaceré pokuty

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené
Ak ideš autom do Rakúska, daj si pozor. V krajine výrazne narástli viaceré pokuty
Zdroj: Pexels/Acharaporn Kamornboonyarush

Susedná krajina výrazne zvýšila pokuty, niektoré narástli až dvojnásobne.

Od pondelka 1. mája sa v Rakúsku zvýšili pokuty za telefonovanie za volantom bez handsfree súpravy. Namiesto doterajších 50 eur zaplatí prichytený vodič na mieste 100 eur. 

V prípade, že priestupok s telefonovaním bude riešiť dopravný inšpektorát alebo ho zachytí policajná fotografia, pokuta sa zvýši na 140 eur. V prípade nezaplatenia pokuty môže byť uložený trest odňatia slobody na 24 hodín.

Podľa policajnej štatistiky je rozptyľovanie pozornosti za volantom jedna z najčastejších príčin nehôd na cestách. V Rakúsku v minulom roku pokutovali za telefonovanie alebo posielanie SMS za volantom viac ako 130-tisíc šoférov. Ak vodič mobilný telefón používa ako navigačný systém, ručné zadávanie adresy nie je povolené počas jazdy.

Zvyšuje sa aj pokuta za jazdu bez pripútania sa bezpečnostným pásom alebo na motorke bez prilby na 50 eur namiesto doterajších 35 eur. Ak pokutu prichytený vodič nezaplatí na mieste, zvýši sa na 100 eur.

Prichytení vodiči môžu čeliť aj občianskoprávnym a trestnoprávnym dôsledkom, ako je napríklad znevýhodnenie pri nárokoch na náhradu škody či poistného plnenia pri nehode.

Domov
Zdieľať
Diskusia