Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Refresher News Slovensko
Otvoriť v aplikácii RNews
Stiahnuť
X
TASR
4. mája 2023, 10:09
Čas čítania 0:41

Slovenským dôchodcom od júna zvýšia ďalší príspevok. Takto môžu využiť 100 eur navyše

Kategória:
Ekonomika
Uložiť Uložené

Novelu zákona o dotáciách v pôsobnosti ministerstva práce v stredu 3. mája definitívne schválila Národná rada SR.

Maximálna suma príspevku Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR na rekondičné pobyty poberateľov dôchodkov sa zvýši na 100 eur z doterajších 50 eur na osobu. Novelu zákona o dotáciách v pôsobnosti MPSVR, ktorý predložila skupina poslancov pôsobiacich v mimoparlamentnom Hlase-SD, Národná rada SR v stredu definitívne schválila.

Zmena sa týka poberateľov starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku alebo výsluhového dôchodku. Nesmú však vykonávať činnosť, ktorá zakladá nárok na príjem zo závislej činnosti alebo na príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti.

Zmeny začnú platiť od leta

Dotáciu na podporu rekondičných aktivít možno poskytnúť na čiastočnú úhradu rekondičných pobytov v SR, do maximálnej sumy stanovenej na jednu fyzickú osobu a na rozpočtový rok.

Maximálna suma, ktorou štát prispieva na rekondičné pobyty, sa nezmenila od nadobudnutia účinnosti predmetného zákona, čiže od roku 2011, upozornili predkladatelia návrhu. Doterajšia výška podpory vzhľadom na nárast spotrebiteľských cien už podľa nich neumožní poberateľom dôchodkov bez iného príjmu, aby ju využili, keďže zvyšnú časť celkovej ceny pobytu nedokážu zaplatiť.

Novela bude účinná od 1. júla tohto roka.

Ilustračná fotografia.
Ilustračná fotografia. Zdroj: TASR/Milan Kapusta, Unsplash/Markus Spiske
Domov
Zdieľať
Diskusia