Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Pozri si naše tipy na darčeky, ktoré by sme si kúpili aj my 🤩
Radka Klučárová
18. mája 2023 o 17:44
Čas čítania 1:05

„Maminka, prosím ťa, pomôž mi.“ Nové triky na slovenských dôchodcov zaberajú, naďalej vyhadzujú peniaze z okien

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Zlodeji zvyčajne pracujú s dôverčivosťou a so strachom seniorov. V prípade okradnutých senioriek si podvodníci vymysleli historky, v ktorých sa ich dcéry ocitli v ohrození.

Seniori sú zraniteľnou skupinou, ktorú si zlodeji často vyberajú za svoju obeť. Peniaze od nich zvyčajne vymáhajú prostredníctvom citového nátlaku. O vyše 20-tisíc eur týmto spôsobom podvodníci okradli aj dve 74-ročné dôchodkyne z Bratislavy, informuje polícia na Facebooku. 

Vo svojich klamstvách zlodeji zvyčajne pracujú s dôverčivosťou a so strachom seniorov. V prípade okradnutých žien si podvodníci vymysleli historky, v ktorých sa ich dcéry ocitli v ohrození. 

V prípade jednej okradnutej dôchodkyne si vymysleli príbeh o dopravnej nehode, ktorú zavinila jej dcéra. Pri nehode sa údajne zranilo dieťa a jeho rodičia žiadali finančné odškodnenie. Cez telefón sa podvodníci vydávali za policajta a dcéru. Dôchodkyňu telefonicky žiadali o úspory z vkladnej knižky. 

„‚Maminka, prosím ťa, pomôž mi,‘ znelo naliehanie z úst neznámej ženy. Seniorka postupovala podľa jej pokynov a úspory z vkladnej knižky poslala na účet neznámej osoby,“ priblížila polícia. 74-ročná pani tak prišla celkovo o 9 006 eur.

8. decembra 2024 o 12:30 Čas čítania 7:02 Kradnú maslo či šampóny: Mladí Slováci vysvetľujú, prečo to robia. Sociológ varuje pred vznikajúcou subkultúrou krádeží Kradnú maslo či šampóny: Mladí Slováci vysvetľujú, prečo to robia. Sociológ varuje pred vznikajúcou subkultúrou krádeží

V druhom prípade seniorka všetky svoje úspory v taške vyhodila z okna. Takisto konala pod nátlakom podvodníčky, ktorá sa vydávala za právničku jej dcéry. Podvodníčka paniu vystrašila správou, že dcére hrozí väzenie. Zo strachu tak pani odovzdala peniaze a všetky cennosti, ktoré doma mala. Svojím nerozvážnym konaním prišla o 11 500 eur. Prípadmi sa už zaoberá polícia. 

Na Slovensku sme už zaznamenali množstvo podobných prípadov. Polícia vyzýva verejnosť, aby svojich blízkych na podvodníkov upozornila a v prípade podvodu informovala políciu na čísle 158. 

Polícia seniorom radí, ako nenaletieť podvodníkom: 

  • dôchodcovia by mali byť obozretní voči neznámym osobám, ktoré od nich žiadajú peniaze,
  • aby si informácie overili u svojich príbuzných alebo osôb, ktorým dôverujú,
  • aby svoje finančné úspory nedávali osobám, ktoré nepoznajú,
  • aby cudzie osoby nevpúšťali domov.
Domov
Zdieľať
Diskusia