Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
28. mája 2023, 11:35
Čas čítania 0:56

Založiť stranu nestačí, na vstup do volieb musíš mať tisíce eur na kauciu. Tieto podmienky musí splniť každý kandidát

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Ministerstvo vnútra upozorňuje, že občania, ktorí majú záujem kandidovať do parlamentu, majú posledné dni na podanie listiny.

Kandidovať za poslanca Národnej rady SR v septembrových parlamentných voľbách môže občan Slovenska, ktorý najneskôr v deň volieb dovŕši 21 rokov a má trvalý pobyt na území Slovenska.

Kandidátne listiny treba podávať do 2. júla. Strana alebo koalícia musí zároveň zaplatiť volebnú kauciu vo výške 17 000 eur. Na svojom webe na to upozorňuje Ministerstvo vnútra SR.

Kandidovať nemôže občan, ktorý je vo výkone trestu odňatia slobody, bol pozbavený spôsobilosti na právne úkony, a ani ten, koho právoplatne odsúdili za úmyselný trestný čin a odsúdenie nebolo zahladené.


Kandidátnu listinu môže podať strana, respektíve hnutie, ktoré je registrované. Strany môžu utvoriť koalíciu a podať spoločnú kandidátku. Doručiť ju treba najneskôr 90 dní predo dňom konania volieb, teda do 2. júla do polnoci.

Nevrátené kaucie idú do štátneho rozpočtu

Súčasťou kandidátky musí byť aj potvrdenie o uhradení volebnej kaucie. Ministerstvo vnútra vráti kauciu do mesiaca po vyhlásení výsledku volieb strane alebo koalícii, ktorej kandidátka nebola zaregistrovaná, alebo strane, respektíve koalícii, ktorá získala aspoň dve percentá z celkového počtu odovzdaných platných hlasov. Kaucie, ktoré sa nevracajú, sú príjmom štátneho rozpočtu.


Kandidátka musí obsahovať aj zoznam členov najvyššieho orgánu strany podľa zaregistrovaných stanov alebo zoznam členov strany rovnajúci sa najmenej dvojnásobku počtu kandidátov uvedených na kandidátke.


Politická strana alebo koalícia môže mať na kandidátnej listine najviac 150 kandidátov. Po podaní kandidátky nie je možné dopĺňať ju o ďalších kandidátov a ani meniť ich poradie.


Predčasné parlamentné voľby sa majú konať 30. septembra.

Domov
Zdieľať
Diskusia