Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
28. mája 2023, 20:07
Čas čítania 1:23

Inšpektori si posvietili na chovateľov medveďov, opíc a mačkovitých šeliem. 16 z nich porušovali tieto pravidlá

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Osud zvierat v „kontaktných zoo“ bol v niektorých prípadoch nejasný a nedal sa dohľadať, konštatuje Slovenská inšpekcia životného prostredia.

Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP) vykonala viac ako 27 kontrol v súvislosti s držbou niektorých druhov mačkovitých šeliem, medveďov a primátov. Porušenie zákona zistila najmenej v 16 prípadoch a najvyššia pokuta, ktorú uložila, bola 1 500 eur. Pre TASR to uviedol hovorca SIŽP Dávid Vido.


Cieľom kontrol bolo zistiť aktuálny stav u chovateľov, či urobili opatrenia na zamedzenie ďalšieho rozmnožovania a počet chovných samíc. „Počas kontrol boli všetci kontrolovaní chovatelia informovaní o zákaze nadobúdať nové exempláre nielen kúpou, darom, prevodom, ale aj vlastným odchovom,“ tvrdí Vido.


Z kontrol vyplynulo, že vo väčšine prípadov neurobili chovatelia žiadne opatrenia, aby zamedzili nežiaducemu rozmnožovaniu, napríklad sterilizáciu mačkovitých šeliem.

„Najčastejšie opakujúcim porušením bolo, že držiteľ exemplárov neviedol evidenciu na druhových kartách v súlade s platnou legislatívou,“ povedal Vido. Doplnil, že v tejto chvíli majú otvorených osem kontrol.

Podmienky v zoo parkoch nekontrolujú

V rámci kontrol bol v minulom aj tomto roku skontrolovaný pojazdný zoo park. Inšpektori tam nezistili porušenie zákona, držané zvieratá nadobudli legálnym spôsobom. „SIŽP nekontroluje, či sú živočíchy chované vo vhodných podmienkach, to je v kompetencii príslušných regionálnych veterinárnych a potravinových správ,“ poznamenal Vido.


SIŽP uviedla, že „kontaktné zoo“ boli v minulosti najväčšími producentmi mláďat veľkých mačkovitých šeliem. Po odchovaní, keď už neboli vhodné na priamy styk s ľuďmi, boli posúvané do iných súkromných chovov.

22. mája 2024, 18:00 Čas čítania 2:39 Spoznáš slovenských hokejistov bez výstroja? Títo hráči nám vybojovali postup do štvrťfinále MS Spoznáš slovenských hokejistov bez výstroja? Títo hráči nám vybojovali postup do štvrťfinále MS

„V niektorých prípadoch bol osud týchto zvierat nejasný a nedal sa dohľadať,“ poznamenal Vido. Zároveň inšpektori zaznamenali aj pokusy o obchodovanie s primátmi. Tie sa prejavili ponúkaním opíc na trvalú adopciu cez internet za finančný obnos. To tiež inšpekcia považuje za porušenie zákona.


„V súčasnosti, keď platí zákaz držby mačkovitých šeliem, primátov a medveďov, očakávame, že živočíchy, ktoré majú chovatelia v držbe, už iba dožijú, respektíve môžu byť dodané do krajín, kde takýto zákaz neplatí. Postupne sa teda tieto živočíchy zo súkromných chovov vytratia a zostanú už iba v zoologických záhradách a záchranných programoch,“ vysvetlil Vido.


Inšpekcia pripomína, že všetci držitelia sú povinní viesť evidenciu, preukázať pôvod a spôsob nadobudnutia živočícha. Súkromní chovatelia môžu veľké mačkovité šelmy už iba dochovať, nemôžu s nimi v rámci SR obchodovať a zároveň ich nemôžu poskytnúť ani na rozmnožovanie.

Domov
Zdieľať
Diskusia