Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
30. mája 2023, 20:05
Čas čítania 1:16

Putin: Útok na Moskvu bol ukrajinskou odvetou za útok na sídlo rozviedky

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Ukrajina popiera zodpovednosť za utorkový útok na Moskvu.

Ruský prezident Vladimir Putin v utorok vyhlásil, že raňajší útok dronov na Moskvu bol odvetou Kyjeva za nedávny útok ruských síl na sídlo hlavnej správy ukrajinskej vojenskej rozviedky. Samotná Ukrajina pritom zodpovednosť za utorkový útok na Moskvu popiera. Informovala o tom stanica Rádio Sloboda (RFE/RL) s tým, že toto Putinovo vyjadrenie zverejnili ruské štátne tlačové agentúry.

RFE/RL poukázala na to, že Moskva sa prvýkrát prihlásila k tomu, že pred niekoľkými dňami zaútočila na sídlo hlavnej správy rozviedky ukrajinského ministerstva obrany. Kyjev o takomto útoku ani neinformoval.

Podľa Putina sa Ukrajina vyslaním ôsmich dronov na Moskvu a okolitý región pokúsila „zastrašiť“ Rusko a ruských občanov. Putin sa k úderom na Rusko vôbec prvýkrát vyjadril takmer okamžite po tom, ako k nim došlo. Povedal, že Kyjev úmyselne zaútočil na civilné ciele, a označil to za terorizmus.

Ruské ministerstvo obrany predtým uviedlo, že Kyjev uskutočnil „teroristický útok“ ôsmimi bezpilotnými lietadlami „na objekty v meste Moskva“. Tri z nich boli vyradené systémami elektronického boja a odchýlili sa od plánovaných cieľov – zrejme preto zasiahli tri bytové domy v oblasti na juhozápade Moskvy.

5. mája 2024, 12:00 Čas čítania 4:14 Oktagon 57 plný hviezd a veľkolepých bitiek: šokujúce zvraty aj pekelné bitky Oktagon 57 plný hviezd a veľkolepých bitiek: šokujúce zvraty aj pekelné bitky

V tlačovej správe ruského ministerstva obrany zverejnenej na platforme Telegram sa píše, že ďalších päť dronov zostrelil raketový systém zem – vzduch Pancir-S v Moskovskej oblasti.

Putin potvrdil, že Rusko chystá odvetu

Ruský prezident vo svojom vyhlásení uviedol, že protivzdušná obrana Moskvy počas bezprecedentného útoku dronov fungovala „normálne, uspokojivo“, i keď priznal, že ešte je na čom pracovať.

Vo svojej reakcii Putin zároveň upozornil, že útokmi dronmi na Moskvu je Rusko tlačené k odvetným akciám, ktoré však nešpecifikoval. Okrem toho Putin vo svojom vyhlásení tvrdil, že útoky ruskej armády na ciele na Ukrajine sa od ukrajinských líšia tým, že „sa vykonávajú vysoko presnými zbraňami“.

RFE/RL pripomenula, že Ruskom použité bomby, rakety a úlomky z nich pravidelne zasahujú civilné ciele na Ukrajine. Moskva tieto svoje vojenské akcie takmer nikdy nekomentovala, keď tak pri zriedkavých príležitostiach urobila, len uviedla, že sa nezameriava na civilné ciele.

Putin označil útoky na Moskvu za teroristické.
Putin označil útoky na Moskvu za teroristické. Zdroj: Wikimedia Commons/ President of the Russian Federation, Twitter/Nexta_tv
Domov
Zdieľať
Diskusia