Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
15. júna 2023, 17:00
Čas čítania 1:28

Viac ako 50 % Slovákov by si dnes vybralo iný odbor než ten, ktorý vyštudovali. Tieto dôvody ich k tomu vedú najčastejšie

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Prieskum realizovala spoločnosť ResSolution Group v marci 2023.

Viac ako polovica ľudí by si chcela vybrať iný odbor štúdia, než ktorý vyštudovala. Najčastejšími dôvodmi sú nezáujem a nízke platy. Vyplýva to z online prieskumu spoločnosti ResSolution Group pre portál Kariéra.sk, o ktorom informovala Katarína Tešla.

Takmer 52 percent respondentov v prieskume uviedlo, že ak by mohli zmeniť svoje rozhodnutie, vybrali by si iný odbor štúdia než ten, ktorý majú. Najväčšie zastúpenie je medzi ľuďmi vo veku 35 až 54 rokov. Naopak, najmenej ľudí, ktorí by rozhodnutie zmenili, je vo vekovej skupine 55 a viac rokov. 

Z prieskumu zároveň vyplýva, že viac ako tretina opýtaných by si dnes vybrala iný odbor štúdia, lebo ich viac nezaujíma ten, ktorý vyštudovala. Urobilo by tak viac mužov ako žien. Môže to mať súvis aj s tým, že ženy častejšie zostávajú aj na tých pracovných pozíciách, ktoré ich úplne nenapĺňajú. Keďže ešte stále nemajú zaistené rovnocenné zaobchádzanie na trhu práce, niekedy si nemôžu vyberať a musia zostať aj v tejto práci.

Hlavné faktory sú strata záujmu o odvetvie či nízky plat

Pre stratu záujmu by si iný odbor vybralo takmer 42 percent respondentov vo vekovej skupine 15 až 34 rokov. Mladšie ročníky túžia viac po kariérnom postupe či získavaní nových skúseností, preto častejšie striedajú svoju prácu. Ide o novodobý trend s názvom job hopping. Ak sa im na jednom mieste nepáči, nemajú problém vystriedať ho za iné.

10. februára 2024, 17:00 Čas čítania 0:59 GALÉRIA: Kontrafakt ovládol najväčšiu bratislavskú arénu veľkolepou šou, pred takmer 10-tisíc ľuďmi zazneli najväčšie hity GALÉRIA: Kontrafakt ovládol najväčšiu bratislavskú arénu veľkolepou šou, pred takmer 10-tisíc ľuďmi zazneli najväčšie hity

Druhým najčastejším dôvodom, prečo by si opýtaní Slováci vybrali iný odbor štúdia, sú nízke platy v odbore, v ktorom pracujú. Problém s tým má takmer 38 percent žien. Najviac ich je vo vekovej kategórii 55 a viac rokov.

Až 32,6 percenta účastníkov výskumu uviedlo, že odbor ich štúdia nemá vplyv na prácu, ktorú vykonávajú, preto by uvítali možnosť zmeniť svoje rozhodnutie pri výbere štúdia. Z prieskumu portálu Kariéra.sk zároveň vyplynulo, že až 37 percent Slovákov pracuje v inom odbore než v tom, ktorý vyštudovalo. Problém s tým majú hlavne muži a respondenti vo vekovej kategórii 35 až 54 rokov. Takmer polovica z nich pritom pochádza z veľkého mesta a väčšie zastúpenie majú obyvatelia západného Slovenska.

Medzi ďalšie dôvody na zmenu odboru štúdia patria nedostatočné uplatnenie v odbore na základe lokality, v ktorej respondenti žijú, málo pracovných príležitostí vo vyštudovanom odbore a nezaujímavý odbor vzhľadom na aktuálnu situáciu.

Až 52 % opýtaných Slovákov uviedlo, že nie je s výberom vyštudovaného odboru spokojných.
Až 52 % opýtaných Slovákov uviedlo, že nie je s výberom vyštudovaného odboru spokojných. Zdroj: Unsplash/Tim Guow
Domov
Zdieľať
Diskusia